Reklam

Makaleler

Buluşumu Kullanmak Zorunda Mıyım?
http://www.patentakademisi.com/images/makale.gifPatent sahibi buluşunu, Resmi Patent Bülteni'nde ilan edildiği tarihten itibaren 3 yıl içinde kullanmak zorundadır.
Devamını oku...

Giriş FormuAnket

Marka olmak kim veya kimler için önemlidir?
 

Makaleler

Önce markanızı eşitleyin
Bu başlığı şöyle de düşünebilirsiniz: "Markanızı bir sözcükle eşitleyin ve slogana geçin." Bu ihtiyacın çıkış noktası, aslında psikolojik bir eylemi anlatır. Örneğin çocuk için "anne" kelimesi her şeyden önce onu doğuran kişiyi işaret eder. Ya da "halk" deyince önce kişinin kendi milleti akla gelir,
Devamını oku...

Adres Patent 1 Milyon Adım Attı

 

Adres Patent düzenli olarak gerçekleştirdiği organizasyonlara bir yenisini ekledi. Yönetim ve çalışanlar Belgrad Ormanı’nda yapılan yürüyüşün ardından kahvaltıda bir araya geldi.

Devamını oku...
 
Gaziantep Lahmacunu Tescilleniyor

Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan lahmacun, Gaziantep’in coğrafi işaretli ürünleri arasına katılıyor.

Devamını oku...
 
Apple, Patent Davası Kapsamında Nokia'ya 2 Milyar Dolar Ödedi

Daha öncesinde Nokia açtığı davada Apple'ın bazı patentlerini ihlal ettiğini öne sürmüştü. Yaşanan gelişmelerin ardından Apple, Nokia'ya patent ihlali gerekçesiyle 2 milyar dolar ödeme yaptı.

Devamını oku...
 
Van'da 'Coğrafi İşaret ve Marka Süreci' Semineri

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliğinde 'Coğrafi İşaret ve Marka Süreci' konulu bir seminer düzenlendi.

Devamını oku...
 
ÇİN ARMUDUNA AMERİKAN ENGELİ

Çin’in Pear Technologies firması ICT yazılım ürünlerinin markası için tescil başvurusu yaptı. Ancak markasında armut yer aldığı için başvurusu reddedildi. Gerekçe olaraksa Apple logosu gösterildi.

Devamını oku...
 
TÜRK PATENT VEKİLLERİ TOPLANDI

 

Sektörünün paydaşları Türk Patent ve Marka Kurumu’nda bir araya geldi. Türk Patent ve Marka Kurumu yetkilileri ile Patent Vekilleri, 2 Ağustos 2017 tarihinde TÜRKPATENT’te istişare toplantısı yaptı.

Türkiye’deki istihdamı, kalkınmayı artıracak, ekonomik refah düzeyini en üst seviyeye çıkaracak, katma değerin temel taşlarından biri olan buluşların sayısını artırmak ve dünya ile rekabet ortamında fark yaratmayı sağlayacak olan patent konusunu değerlendirmek için başta Adres Patent olmak üzere Patent Vekilleri, Türk Patent’te bir araya geldi.

Toplantıya Adres Patent’i temsilen Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut ile Satış ve Pazarlama Müdürü Derya Kılıç katıldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Patent Daire Başkanı Salih BEKTAŞ ve kurum yetkililerinin katıldığı toplantıda, 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun patent ve faydalı model başvuru ve tescil işlemleri açısından getirdiği yenilikler değerlendirildi.

Toplantıda, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan sınai mülkiyetle ilgili hedeflere ulaşılması için yapılacak çalışmalar ve ülkemizin patent performansının artırılması yönünde alınması gereken tedbirler ele alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut şunları söyledi:

Öncelikle buluş yapmak ve bunu tescillemek entelektüel düşüncenin ürünüdür. Dolayısıyla bu konuda kısa, orta ve uzun vadede atılması gereken adımlar var. Türkiye Patent Hareketi ve Adres Patent’in 2011 yılında başlattığı “2023 yılında 1 Milyon Patent” hedefini ülke genelinde yaygınlaştırmalıyız. İkinci önemli nokta kısa vadede dönüş sağlayacak ve patent performansını artıracak konularda yapılması gerekenler ise Sanayi odası üyesi üretim yapan firmaların yıllık patent hedefinin olmasıdır. Sayısı 500’ü aşan AR-GE merkezlerinin, Meslek Birlikleri ve Odaların patent yapma zorunluluğu olmalıdır. Üniversitenin akademik personelinin yüksek lisans, doktora tezi, bitirme tezlerine ve bilimsel araştırmalarına faydalı model ve patent başvurusu zorunluluğu getirilmelidir. Uzun vadede ise bu bilinci yaygınlaştırmak gerekiyor. İlköğretimde müfredata patent kavramının öğretilmesi eklenmeli, mucitlik bilinci aşılanmalı, ortaöğretim lise ve teknik okullarda patent zorunlu ders olarak okutulmalı, fen ve mühendislik fakültelerinde de zorunlu ders olmalıdır.

Patent başvurusunda maddi ve manevi teşviklerin önemli yer kapladığını söyleyen Akbulut, “Bir buluş yapmak ve patentini almak ülke ekonomisine ciddi katkı sağlar. Ödül törenleri, vergi muafiyetleri, motivasyonu artırıcı teşvikler ve bu teşviklerinin çok daha kısa sürede buluşçuya ulaştırılması etken olacaktır. Ekonominin can damarlarından biri olan bu konu ülke gündeminden düşmemelidir. Siyasetten ekonomiye, bilimden sanata her alanda ne kadar çok konuşur ve gündemde tutarsak patent bilincinin artmasına o kadar çok katkı sağlayacaktır. Bu anlamda siyasetçiler, sanatçılar ve iş adamlarına önemli görevler düşmektedir” dedi.

 

 
Konya'da Coğrafi İşaret Töreni

Konya Etli Ekmek, Ereğli Siyah Havuç Coğrafi İşaret Tescil Belgesi takdim töreni yapıldı

Devamını oku...
 
Marka Başvurusunda Avrupa Birincisi Türkiye

Türkiye, Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi oldu.

Devamını oku...
 
DEPREM KONULU PATENTLERDE ARTIŞ

Muğla Bodrum açıklarında 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’nin deprem alanındaki patent karnesi açıklandı.

Devamını oku...
 
ADRES PATENT’TEN 15 TEMMUZ MESAJI

Adres Patent, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1 yıldönümünde mesaj yayımladı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 4 - 194
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent ve Faydalı Model - Yarışma Makalesi 42
Sanayi ve tarımdaki herhangi bir sorunun çözümlenmesi buluş olarak adlandırılır. Patent de buluş sahibine -belirli bir süre için tanınan- buluşa konu olan ürünü kullanma, üretme ve satma hakkıdır.
Devamını oku...

 

Flaş Haber

Ağın Leblebisi İçin Patent Başvurusu

"Ağın leblebisi" için patent başvurusu yapıldı. Ağın Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yöreye özgü yöntemlerle odun ateşinde kumun içerisinde kavrularak yapılan leblebi için patent başvurusu yaptıklarını dile getirdi.


Devamını oku...
 
Odunpazarı Belediyesi Halk Market Gıda Bankası ve Halk Kart'ın da patentini Aldı


Odunpazarı Belediyesi, halk merkezlerinin dışında sosyal belediyecilik ve insana yakışır bir yardım modeli olan Halk Market Gıda Bankası ve Halk Kart'ın da patentini aldı. Eskişehir Odunpazarı Belediyesi kadın ve çocukları mutlu bir Odunpazarı hedefiyle gerçekleştirdiği ve vatandaşların kişisel gelişimlerine katkıda bulunduğu Halk Merkezleri'nin Türk Patent Enstitüsü'nden marka tescil patentini aldı.


Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...