iPad Ödüllü Makale Yarışması
(55 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 Başlattığı ‘Türkiye Patent Harekatı’ ile ülkemizdeki patent sorununa yepyeni bir bakış açısı getiren Adres Patent, 2011 yılına proje kapsamında düzenlediği ödüllü bir makale yarışması ile giriyor. Firmalar ve markalar için patenin önemini konu alan ve 31 Mart 2011 tarihine kadar devam edecek olan yarışmanın birincisini ise bir IPad bekliyor.

Adres Patent başlattığı ‘Türkiye Patent Harekatı’ kapsamında, önemli bir projeye daha imza atarak ödüllü bir makale yarışması düzenliyor. ‘www.adrespatent.com’ üzerinden düzenlenen ve 01 Ocak – 31 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan yarışma, patent konusunun önemi üzerine sınırları aşan bir beyin fırtınası yaratmayı hedefliyor:
Artıları ve artırılması gerekenleri ile Türkiye’de patent’.


Patentle ilgili her fikir yarışma kapsamında!

Makale yarışması dahilinde; “Patentin Önemi Nedir?”; “Patent Yapanların Kazançları Nelerdir?”; “Patentlerin Ülke Kalkınmasına Etkisi Nedir?”;  “Buluş Nasıl Yapılır?”; “Buluşların Arttırılmasının Önemi Nedir?” gibi katılımcılara fikir vermek amacıyla konu başlıkları belirlendi. Kalıpların dışına çıkarak Türkiye’deki patent konusu ve atılabilecek adımlarla ilgili yeni bir vizyon oluşturmayı hedefleyen yarışma kapsamında, belirlenen başlıklarla sınırlı kalmak istemeyen katılımcılar patent ile ilgili akıllarına gelen her konuda makale yazabilir ya da röportaj yapabilir.

Gerek ekonomik gerek ulusal bilinirliği olan marka yaratma açısından oldukça önemli olan patent konusunu toplumsal bir sorun olarak değerlendiren Adres Patent, dereceye girecek makalelerin belirlenmesinde de jüriyi tüm toplum olarak tayin etti. Değerlendirme ölçütü olarak makalenin tıklanma sayısı, facebook, twitter gibi sosyal medya ağlarında yer alma oranı, yaygınlığı ve bloglarda yayınlanması ile ilgili olarak arama motorlarında ‘bulunma’ sayısı baz alınacak. 31 Mart 2011’e kadar devam edecek olan yarışmanın ödül töreni ‘Dünya Fikri Mülkiyet Günü’ olan 26 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilecek.


YARIŞMA KOŞULLARI
MAKALE KONULARI:
1. Patentin önemi?;
2. Patent yapan insanların kazançları?
3. Patentin ülke kalkınmasına etkisi?
4. Buluş nasıl yapılır?
5. Türkiye’deki buluş sayısını artırmak için neler yapılabilir?
6. Üniversite de alınan eğitim buluşçu olmak için yeterli mi?
7. Patentin işsizliği önlemeye katkısı nasıl olabilir?
8. Patent konusunda herhangi bir konu üzerine de makale yazılabilir veya patentle ilgili konuda bir firmayla ya da bir öğretim görevlisi ile bir röportaj da yapılabilir.
KİMLER KATILMALI:
‘Patent Harekâtı’ herkesi harekete çağırıyor! Adres Patent tarafından düzenlenen Ödüllü Makale Yarışması’na katılım için aranan tek özellik fikir sahibi olmak. Üniversite öğrencilerinden, blog yazarlarına, gazetecilerden patent sahiplerine, üretim firmalarınan AR-GE çalışanlarına kadar, kurumlar açısından AR-GE’nin önemini farkında olan ve inovasyon bilincine sahip herkese açık. Katılımcıların yarışmaya dahil olabilmesi için yapmaları gereken, hazırladıkları makale ile birlikte iletişim bilgilerini ‘ Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız ’ adresine e-posta olarak göndermeleri.

YARIŞMA SÜRESİ:

Yarışma başlangıç tarihi : 01 Ocak 2011
Yarışma bitiş tarihi  : 31 Mart 2011
Ödül Tarihi : 26 Nisan 2011 Dünya Fikri Mülkiyet GünüİLK 20 KİŞİYE BİRBİRİNDEN ÖZEL ÖDÜLLER:

1.’ye 1 adet iPad;

2.’ye 1 adet Netbook;

3.’ye 1 adet Cep Telefonu

Yarışma kapsamında dereceye giren ilk 20 katılımcı birbirinden özel ödüller kazanacak:

Birinci bir IPod Apple Notebook,

İkinciye bir Acer M350 Netbook,

Üçüncü bir Nokia X3-02 Touch and Type Cep Telefonu,

4. - 10. kişilere mp4 çalar

11. - 20. kişiler ise mp3 çalar ile ödüllendirilecektir. Yarışmaya katılan herkese ‘Patentle Kazanmak’ kitabı ve ‘Patent Stratejileri’ CD‘si hediye edilecek. Bunun dışında yarışmaya katılan tüm makaleler ‘www.patentakademisi.com’ adresinde ve Adres Patent’in sektörel ve bölgesel portallarında yayınlanacak.

 


DEĞERLENDİRME:

Değerlendirme ölçütü olarak;
1. Makalelerin tıklanma sayısı
2. Makalelerin facebook, twitter gibi sosyal medya ağlarında yer alma oranı, yaygınlığı
3. Makalelerin bloglarda yayınlanması ile ilgili olarak arama motorlarında ‘bulunma’ sayısı baz alınacaktır.

Bu kriterlere göre en yüksek puan alan makaleden başlayarak sıralama yapılacaktır.MAKALE FORMATI
:

Makaleler bilgisayar ortamında hazırlanmalı ve 3000 – 15000 vuruş (boşluklu) arasında yazılmaları gerekmektedir. Katılımcılar istedikleri yazı tipini kullanabilirler.
YARIŞMAYA KATILMAK İÇİN:
Sitemize ücretsiz kayıt olun ve Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine makalenizle birlikte iletişim bilgilerinizi gönderin.

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? - Yarışma Makalesi 15
Üretilen, bir fikir ya da ürünün yasal olarak hakkının üretici kişi ya da firmaya ait olduğunun onayı, belirli bir süre kullanma,
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...