Buluş Yaparak Daha Çok Para Kazanmak İstermisiniz?
(15 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 Kendi cebinizden çıkan koruyucu harcamalar bir seçenek değildir. Sadece bir tecrübedir. Tecrübeli buluşçular da keşfettikleri şeyleri patent başvurusu yapıldıktan sonra kabul edilene kadar geçen süre içinde yada daha öncesinde lisanslarlar.
Ve tecrübeli girişimci şirketler de yeni buluşlarını patent almaya hak kazanmadan çok daha önce pazarlama departmanında değerlendirirler. Bu size de mantıklı gelmiyor mu? Burada anahtar cümle; icat geliştirme ekibinizi zamanında bir araya getirmektir. Bir buluşçu için yeni bir ürün üzerinde çalışırken geliştirme ve test süresinde, bütün projeyi ilk ortaya çıkan fikrin etrafında dizayn etmek çok yaygındır.
Bununla birlikte eğer üretim ve pazarlama konularında uzman iş ortaklarıyla çalışıyorsanız yeni bakış açıları kazanırsınız. Örneğin, ilk ortaya çıkan orijinal üretim fikri çok maliyetli yada uygulaması zor olabilir. Yada, pazarlama bölümü değişik montaj yada kullanım kolaylığı gibi yeni öneriler sunabilir ve bu öneriler o ürünü daha çok sattırabilir. Bu yüzden, eğer geçici bir başvurudan vazgeçerseniz sadece 100$ kaybedersiniz. Bununla birlikte eğer kalıcı bir patent başvurusunda bulunduysanız 5000$ yada daha fazla parayı çöpe atmış olabilirsiniz. Çalışmalarınıza devam ederken geçici veya şartlı olarak başvuruda bulunmak daha akıllıca bir davranıştır.
İLK ÖNCE PATENT STRATEJİSİ
Patent Stratejisi buluş geliştirme sürecinin tamamlayıcısıdır. Bazıları patent başvurusunda bulunmak için acele etmeniz gerektiğini söyler. Ya da bir avukat bir an önce ürününüzü koruma altına almak için hızlı bir şekilde patent başvurusu yapmanız konusunda sizi korkutur. Fakat şunu hiç düşündünüz mü: Bulunan ürün henüz kalifiye değilse neyi koruma altına alıyorsunuz? Yeni keşifler üretim açısından uygun maliyetli olmalı ve satış rakamları daha önceden doğrulanmalıdır. Aksi takdirde oldukça maliyetli bir hata yapılmış olur.
Patent alma konusunda yapılan yanlışlar:
Patent alma konusunda en çok karşılaşılan yanlış anlamalar şunlardır:
1- Patent başvurunuzu kendiniz yapın ve patent vekilinin yüksek maliyetine katlanmayın.
Bunu tabii ki yapabilirsiniz ama sadece güçsüz, değersiz bir patent istiyorsanız. Gerçekten de kanunlar bunu yapabileceğinizi söylüyor. Buna rağmen kabul edildiğinde genel olarak elinizde değersiz bir kağıt parçasından başka bir şey olmayacak. Kalıcı bir patent başvurusu  doldurmak bunu hemen hemen garantiler. Patent Vekili olmadan yapılan  başvuruların başarı oranı %1 den çok daha azdır. Sorumluluk sahibi şirketler zayıf ve eksik patent korumasıyla lisanslama, ortak olma yada yenilikleri geliştirme açısından ilgilenmezler. En iyi stratejiniz  haklarınızı yazan ve kalıcı başvuruyu dolduran bir patent vekiline sahip olmaktır. Bu ileride karşılaşacağınız birçok maliyetinizi ortadan kaldırır.
2- Varolan bir ürün üzerine yeni özellikler eklediğiniz zaman patent alamazsınız!.
Hayır tabi ki alabilirsiniz. Günümüzde en çok yapılan patent başvurusu budur. Buna ek olarak eğer varolan bir ürüne yapılan geliştirme için patent alıyorsanız bu ürünü pazarlayanın kim olduğuna bakmaksızın sizin izniniz olmadan kimse o yeniliği kullanamaz. Bu durum bir buluşçuya milyon dolarlık bir şirket tarafından lisanslanmış ve başarıya ulaşmış bir düşüncenin bile patentini alma hakkı verir.
Son söz; Buluş yapan her zaman kazanır!
Av.Ali ÇAVUŞOĞLU
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap