Ar-Ge Yapan KOBİ'ye AB'den 500 milyon YTL Hibe
(1 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 AB nisan ayından bu yana araştırma geliştirme (Ar-Ge) yapan Türk KOBİ'lerine hibe kredisi veriyor. Türkiye'ye toplam 500 milyon YTL bütçe ayıran AB'ye Ar-Ge yaptığını bildiren Türk KOBİ'si 400 milyon YTL'ye kadar hibe alabiliyor. Hiçbir ücret talep etmeden
KOBİ'ler adına 100 sayfayı bulan Türkçe ve İngilizce başvuru dosyalarını hazırladıklarını söyleyen Yapı Kredi KOBİ pazarlama bölüm başkanı Ağılönü, 'Amacımız Türkiye'nin bu kotanın tamamını kullanması' dedi
Avrupa Birliği nisan ayından bu yana araştırma geliştirme (Ar-Ge) yapan Türk KOBİ'lerine hibe vermek için düğmeye bastı. Türkiye'ye bu konuda ayrılan bütçe ise şimdilik 500 milyon YTL olarak açıklandı. Ar-Ge hibesinden yararlanmak isteyenler için AB'nin sınır ise 25 milyon YTL'nin altında yıllık satış rakamı ve en az 250'nin altında çalışanı olması. Bir kuruluşun Ar-Ge konusunda en fazla iki projesine toplam 400 milyon YTL'yi aşmayacak hibe verecek olan AB bir KOBİ'nin araştırma geliştirmeye ilişkin tüm harcamaları yani personel giderleri, danışmanlık giderleri, alet, laboratuvar ve donanım ihtiyaçları yazılımları, yapacağı yayın giderleri veya bu hibeyi almak için yaptığı tüm danışmanlık ve proje faaliyetlerine harcanan tutarın yüzde 75'ini karşılıyor.
18 proje hazır
Avrupa Birliği'nin KOBİ'lere verdiği KOBİ Ar-Ge, kırsal kalkınma ve yerel kalkınma programı kapsamındaki hibeleri üzerine yoğunlaşan ve KOBİ'lerin AB'ye başvurusunu ücretsiz olarak gerçekleştiren Yapı Kredi, bu konuda tüm Türkiye çapında yoğun bir tanıtım kampanyası da yürütüyor. Halen bu krediler için toplam 900 adet KOBİ ile görüştüklerini ve onlar adına toplam 180 adet proje ürettiklerini söyleyen Yapı Kredi KOBİ Pazarlama Bölüm Başkanı Sami Uğur Ağılönü bunların hepsi onaylanırsa Türkiye'ye 16 milyon avroluk AB hibe kredisi getirmiş olacaklarını açıkladı.
Süreç nisan ayında başlamasına karşın kısa sürede Yapı Kredi olarak 65 proje üzerinde çalıştıklarını ve şu ana kadar 18'ini ise teslim ettiklerini açıklayan Ağılönü, 6 projeye hakem atandığını yani yüzde 90 hibe alacaklarını söyledi. Ağılönü'ne göre, tüm projeler onaylanırsa yüzde 75'i hibelendirildiği için de Türkiye'ye nakit 22 milyon YTL girecek.

100 sayfalık başvuru
Kobilerin AB hibe kredisinden yararlanabilmesi için çok iyi dökümantasyon hazırlaması gerektiğini söyleyen Sami Uğur Ağılönü, "Biz KOBİ'ler adına başvuru dosyasını hazırlıyoruz. Ancak bir A4 kâğıda dilekçe yazıp başvuramıyorsunuz. Projenin durumuna göre 60 hatta 100 sayfalık dosyayla başvurmanız gerekiyor. Dosya Türkçe hazırlanıyor ardından İngilizceye çevirmeniz gerekiyor. Biz bu platform kanalıyla tüm bu süreçleri KOBİ adına yapıyoruz" dedi.
KOBİ'lerin AB hibe kredileri konusunda kendilerine çok kolay ulaşabileceğini de söyleyen Ağılönü şu bilgiyi verdi; "Bizim bir platformumuz var kobiline diye. www.kobiline.com'dan bu hibe ile ilgili bilgi almak ve görüşme talep etmek için başvurabilirler. Ayrıca Yapı Kredi şubelerinde toplam 1000 kadar KOBİ portföy yöneticimiz var. Bu yöneticiler sadece küçük işletmelere yönelik işlemleri yapıyor. Her şubemizde mutlaka bir, bazı şubelerde iki, hatta üç yöneticimiz var. Bu yöneticiler kanalıyla da başvurabilirler."
KOBİ'lere bu konuda hizmet veren tek bankanın Yapı Kredi olduğunu da söyleyen Sami Uğur Ağılönü, ayrıca danışmanlık firmaları, bazı üniversitelerde hocaların, başvuru sürecinde KOBİ'lere destek olduğunu söyledi. Ancak Ağılönü danışman şirketlerin bu hizmeti büyük meblağlar karşılığı yaptığı bilgisini de verdi.

Kredi iki ayda çıkıyor
Ağılönü, AB hibelerinin prosedürü hakkında da şu bilgiyi verdi: "TÜBİTAK'a başvuran KOBİ yaklaşık iki ayda hibeyi alabiliyor. Bazı üç ay önce başlamış projeler de hibe kapsamına alınıyor. Hibeye hak kazanan KOBİ yaptığı harcamalara ait faturaları altı ayda bir Türkiye koordinatörü TÜBİTAK'a gönderiyor. Hakemler inceliyor ve altı ayda bir gönderilen faturaların yüzde 75'i ödeniyor."
Bugüne kadar 2 bin 500 KOBİ'ye AB hibe kredileri konusunda bilgi verdiklerini ayda iki ya da üç oda ile görüştüklerinin de bilgisini veren Sami Uğur Ağılönü, çok kısa süre geçmesine rağmen KOBİ Ar-Ge'si konusunda 136 firma ile görüşme yaptıklarını 48 adet projeyi tamamlayıp teslim ettiklerini açıkladı. Yoğun talep nedeniyle Yapı Kredi her hafta 10 ve üzerinde değişik yörelerdeki müşterilerle görüşmelerini de sürdürüyor.

Hibe almanın püf noktaları
KOBİ'lerin AB hibe kredileri almak için bireysel başvuru da yapabileceğine dikkat çeken Ağılönü, 'Ancak bu kredileri almanın püf noktaları var' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kendi başına da dosyayı hazırlayabilirsin. Ama çok zor. Tarım hibe kredisi almak için başvuranlar mutlaka vergi numarası almalı. Projeniz ne kadar iyi olursa olsun vergi no yazmazsanız reddedilirsiniz. Ancak Türkiye'de çiftçinin ve köylünün vergi mükellefliği yok. Bunlar ufak detaylar ama kredi açısından önemli.
Biz ayrıca bu Ar-Ge yeni bir ürünse patent başvurusu da yapıyoruz. Yani şirket TÜBİTAK'a başvurduğunda projeme patent almak için de başvurdum deyince skoru tavana vuruyor. Kredi almamanız mümkün değil."

Kimler hibe alamaz?

AB hibelerine talip şirketlerin bazı şartları karşılaması gerektiğini açıklayan Ağılönü şunları söyledi: "Zarar etmiş, her yere borcu olan, finansman durumu kötü şirketleri biz kendimiz eliyoruz. Ar-Ge hibelerinde bu şartlar yok ama biz eliyoruz. AB'nin yerel kalkınma hibelerinde ise bu şart var."

Hibe alan KOBİ'nin kartına AB logosu
Yapı Kredi KOBİ pazarlama bölüm başkanı Sami Uğur Ağılönü, Avrupa Birliği'nden Ar-ge hibe kredisi alan Küçük ve Orta Boy İşletme'nin (KOBİ) sağlanan bu paranın ötesinde faaliyetleri açısından büyük avantajlar sağladığını vurgulayarak, bu avantajaları şöyle sıraladı:
"Yerel kalkınma ve Ar-Ge'de 100 bin avro hibeden çok o şirketin kartına AB logosu koyabilmesi, ayrıca ürünlerinin üzerine CE işareti koyabilmesi gibi hibenin çok önüne geçen inanılmaz avantajları bulunuyor. Özellikle CE işareti ihracat yapan firmalar açısından çok büyük avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra yaptığınız bu yatırımlarla ilgili vergiden de muaf oluyorsunuz. Ancak Ar-Ge hibe kredilerinde vergi muafiyeti yok."

'Komşu oğlunun hotmail adresini veren de hibe aldı'
Kobiline'ın bir platform olduğunu ve KOBİ'lere sadece AB hibe kredileri konusunda destek vermek için kurulmadığını söyleyen Yapı Kredi KOBİ Pazarlama Bölüm Başkanı Sami Uğur Ağılönü, şirketlere verilen diğer destekleri ise şöyle sıraladı:
"Koç net sayesinde KOBİ'nin bilişim tarafını destekliyoruz internet sitesi yapıyoruz. Bunun için sadece yıllık 500 YTL ücret alıyoruz. Platformda yer alan iş geliştirme yazılımını gerçekleştiriyor. Ankara Patent Enstitüsü yeni ürünlerin patentlerini veriyor. Gerekiyorsa logosunu da yapıyoruz.
Öyle projeler geldi ki örneğin başvuru formunda e-mail adresini yazın diye bir bölüm var. Kadın girişimcimiz size yan komşusunun oğlunun hotmail olan e-mail adresini veriyor... Ona hemen eposta adresi yaratıyoruz. Ve sonra e-mail adresi olmayan bu KOBİ'ye AB kredisi alıyoruz."

'KOBİ Ar-Ge yaptığının farkında değil'
Türkiye'de birçok kuruluşun Ar-Ge çalışması yapmasına karşın bunun farkında olmadığını söyleyen Sami Uğur Ağılönü, "Bir KOBİ sürekli yeni ürünler piyasaya sürdüğü için her seferinde yeni makina almıyor makinalarını değiştiriyor. Bu çok yaygın. Ancak KOBİ bunun bir Ar-Ge yatırımı olup olmadığının farkında değil" örneğini veriyor.

4 ayda 21 şirket hibe aldı
KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı'na 16 Mart ile 20 Temmuz 2007 tarihleri arasında 144 firma tarafından 151 proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 21 adedi için destek kararı alındı. Diğerlerinin değerlendirme süreci devam etmektedir. KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı ile, KOBİ'lerin bu sorunları aşabilmelerini sağlamak için yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında KOBİ'ler tarafından yürütülen ilk iki projenin TÜBİTAK tarafından desteklenmesi amaçlanıyor."

TÜBİTAK: KOBİ'ler başvuruda daha aktif
TÜBİTAK, KOBİ ve büyük şirketlere yönelik proje esaslı destek programları yürütüyor. Uzun yıllardır uygulanan Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı'na 1995 ile 20 Temmuz 2007 tarihleri arasında 4 bin 799 projenin başvurduğunu bunlardan 2 bin 766 adedinin (yüzde 58) KOBİ olduğunu açıklayan TÜBİTAK, sanayi ve KOBİ Ar-Ge kredilerine ilişkin şu bilgiyi verdi: "Aynı dönemde destek kararı verilen sanayi Ar-Ge proje sayısı 3.526 olup, bunlardan 1.964 adedi (Yüzde 56) KOBİ'lere ait. Ar-Ge nitelikli proje harcamaları için destek, yüzde 50- 60'a varan oranlarda geri ödemesiz (hibe) şekilde sağlanıyor. Destekleme süresi proje bazında en çok 3 yıl. KOBİ Ar-Ge projesinde ise Ar-Ge harcamalarının yüzde 75'i geri ödemesiz (hibe). Destekleme süresi proje bazında en çok 18 ay. Projelerin bütçesi ise 400 bin YTL ile sınırlı. Gerek sanayi gerekse KOBİ Ar-Ge hibe kredi programında başvuru için sınırlama yok. Fiilen başlamış veya henüz başlamamış ancak planlaması tamamlanmış bir proje için de başvuru yapılabiliyor.
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Labirent - Yarışma Makalesi 50
Bir yolculuktur buluş. Temeli insanla başlayan bir yolculuk, İnsandan beslenen zamanla insanı besler hale gelmiş bir yolculuk. Uygarlığın gerçek temelidir buluş. İnsan ilişkilerinde en önemli itici güçlerden biridir. Peki ya kimler buluş yapabilir?Parası olan mı, zekâsı olan mı, kadın mı erkek mi, genç mi, yaşlı mı? 
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...