Hijyenik Ürünler de Artık Küresel Isınmaya Duyarlı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 Küresel ısınma ve buna bağlı olarak susuzluk tartışmalarının gündemden düşmediği bu günlerde Patent Akademisi olara k, bu konuya duyarlı ürünler üreten Orjin Hijyen'in Sahibi Adnan Ceyhan ile roportaj yaptık.
Firmanız ne zaman kuruldu ? Kısaca bilgi verir misiniz ?
Adnan Ceyhan : Öncelikle her şey temizlik sektörüne orijinal ürünler katma fikriyle başladı. İlk kez katı sabunları bir kullanımlık hijyen sabun olarak üretmeyi planladım. O fikirle 1990’da İstanbul’a geldim. Çalışmalar ancak 1998’de başladı. O dönemde Sandy markası sıvı sabun çıkarınca bu fikir gerçekleşme imkanı bulamadı. Daha sonra yapılan çalışmalarla daha etkili olan hijyenik köpük Orjin Hijyen tarafından piyasaya sürüldü. Beylikdüzü’nde üretim atölyemiz var. 3 kimya mühendisimiz bulunuyor. Bunlar dışında sayısı 15 ile 25 arasında değişen işçilerimizle üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Şu an Türkiye çapında 36 ilde toplam 45 bayimiz var. Biz bir sermaye şirketi değiliz. Bugünlere tırnaklarımızla kazıyarak geldik ve kendimizi başarılı olmuş sayıyorsak bu da ürünümüzün iyi olmasından ötürüdür.
Orjin Hijyenin misyonu ve vizyonu nedir ?
Adnan Ceyhan Türkiye’de temizlik kültürünü Avrupa Birliği Standartlarının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun için en doğru hijyenik temizliği ve bu temizliği sağlayacak en ideal ürünü insanlara sunabilmeyi amaçlıyoruz.
Sektörünüz ve Orjin Hijyen’nin sektördeki yeri konusunda bilgi verebilir misiniz?
Adnan Ceyhan : Sıvı sabun sektörü Türkiye’deki sabun sektörünün yalnızca % 2’sini oluşturuyor.Orjin Hijyense bu  yüzde 2’lik dilimin % 60’lık kısmına sahip. Açıkçası Orjin Hijyen Türkiye’deki sıvı sabun ve köpük sektörünün yarısından fazlasına sahip durumda. Amacımız 2008 yılında sıvı sabun sektörünün %2 olan payını % 5’e, bu sektördeki payımızı ise %80’e çıkarabilmek. .
Markalaşma konusundaki görüşleriniz nelerdir?
Adnan Ceyhan : 1999’da Orjin olarak markamızı tescil ettirdik. Ayrıca 2007 yılında marka şeklimizi de ADRES PATENT’in vekilliğinde tescil ettirdik. Bunlar dışında yine dispanser dediğimiz sabunların kullanımının büyük oranda kolaylaştıran kutularımızı da tasarım ve faydalı model olarak Adres Patentin vekilliği ile tescil ettirdik.
Benzer ürünlerle ayrılabilmek için mutlaka bir isim lazım. Bu tescilli bir isim olmalı. Markanın en önemli özelliği benzer ürünlerden ayırd edici bir niteliğe sahip olmasıdır. Örneğin piyasa da pek çok sıvı sabun ve köpük ürünü var. Ancak hiç biri Orjin değil. Bu nedenle bunlardan ayırt edilebilmek için markamızı ve tasarımımızı tescil ettirdik.
Günümüzde tescilsiz marka ile yatırım yapmak bir nevi intihar etmek, bindiğin dalı kesiyor olman ihtimalini düşünmemek demektir. Tescilsiz bir markaya yüksek bi meblağda yatırım yapmışsınızdır.Ancak birileri sizin markanıza kendi adına tescil aldığında çok zor bir durumda kalırsınız. O benim markamdı diyene kadar atı alan Üsküdar’ı geçer.
AR-GE Çalışmalarınız devam ediyor mu? Ürün yelpazenizi geliştirmek gibi bir düşünceniz var mı?
Adnan Ceyhan : Hijyenik köpüğün dışında pek çok temizlik malzemesi üretmeyi düşünüyoruz. Bunların arasında Yüz yıkama köpüğü, kadın hijyeni, vücut temizlik köpüğü, dezenfektan sprey, dezenfektan yüzey temizleyici, romatizma, çarpa vs ile oluşan ağrılar içi krem, saç bakım ürünleri, tüy dökücü köpükler gibi ürünler üreterek daha geniş çapta bir hijyen kültürü oluşturmayı amaçlıyouz. Bunların bir kısmı 2007 Ekim sonunda, bir kısmı ise bu yıl sonuna kadar hazır olmuş olacak.
Yeni ürünlerinizi nasıl tespit ediyorsunuz?
Adnan Ceyhan : Örneğin eşim bir gün temizlik yapmak için.yere çamaşır suyu dökmüştü Çok kötü koktuğunu söyledim ancak “ Ne yapayım en iyi bu parlatıyor” dedi. Bende ona “Göreceksin ben daha iyisini ve çok da güzel kokanını üreteceğim” dedim ve ortaya Orjin Hijyenik yüzey temizleyici çıktı. Ürünlerin tasarım ve üretiminde üç standardı dikkate alıyoruz “Derin temizlik, cilde zarar vermeme, kolay ve çabuk durulanma. Orjin Hijyen ürünlerinde bunların her üçü de mevcut. 200 gr su ile ellerinizi yıkamanız mümkün. Ne kadar kirli olurlarsa olsunlar. Ayrıca egzama vs cilt hastalıkları bulunan bünyelerde dahi tahriş ve tahribat yapmıyor aksine bir rahatlık sağlıyor.
Roportaj : Mustafa URLU
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap