Reklam
Senin Fikrin Senin Buluşun! - Yarışma Makalesi 6
(5910 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Basit fikirleri buluşa dönüştürecek yeteneğiniz olduğuna inanın. Nasıl bir buluş yapabilirim? Kimsenin aklına gelmemiş yeni bir düşünce nereden bulabilirim? ...diyorsanız hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek ilk ve en önemli adımı attınız demektir…
Son yıllarda herkes yeni bir şeyler üretme çabasına içinde. Türkiye’nin kötü giden ekonomik koşullarına ve işsizlik sorununa bir tezat olarak belki de iş dünyası gerçekten de hiçbir zaman bu kadar çok fırsatlarla dolu olmamıştı. Bu anlamda herkes gibi sizin de hem kendiniz hem de diğer insanlar için yapabileceğiniz bir şeyler mutlaka var demektir.
Hayal etmek, zihninizi, bilincinizi açık tutmak başarmaya giden yolda atılacak ilk adım. Hayatınız gerçekten de bir anda kökten değişebilir ve siz kendi markanızın sahibi olabilirsiniz. Fikir üreten, yeni bir şeyler ortaya koymak isteyen, denenmemiş olanları denemeye cesareti olanlar için başarmak hiç de zor değil. Eskiden insanlara yenilikleri kabul ettirmek, çok sayıda insana ulaşabilmek ve bu işten para kazanabilmek gerçekten de zordu. Ancak günümüz koşullarında ve gelişen teknolojik ortamlarda, hayallerinizdeki ürünü veya işi yaratmak artık hayal değil. Türkiye’de sıfırdan zirveye oturanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Tabii ki bu, kolay yoldan marka olmak, hemen büyük paralar kazanmak anlamına gelmiyor. Belirli bir bilgi birikimi olan, yeni fikirler üretebilen, girişimci ruhu olan, kendine inanan ve güvenen, biraz da cesareti olanlar için bunun bir mucize olmadığını anlatmak istiyoruz.

Buluş nedir?
Buluş en az iki bilgi arasındaki ilişkiyi kullanarak yeni bir bilgi, yöntem veya aygıt üretmek demektir. Bir probleme çözüm üreterek veya bir bilginin değiştirilip geliştirilmesiyle elde edilebilir. Bir yeniliğin buluş olabilmesi için ürünün bir işlevi olması gerekir.

Buluş nasıl yapılır?
Problem bulma
Çözüm için fikir üretme
Araştırma-Geliştirme
Üretim
Ürüne isim verme
Patent alma

Buluş yapmak için ilk adım : Düşünmek
Yeni bir buluş yapmak düşünmekle başlar. İlk adım bir fikir yakalamaktır. Bu bir probleme çözüm yolu bulmak olabilir, hayatımızı kolaylaştıracak bir ürün, ihtiyaç duyulan bir şey olabilir.
Unutmayın bir buluş yapmak için bilimadamı olmaya gerek yok. Sıradan bir insan da içindeki yaratıcılığa kulak vererek yeni bir buluş yapabilir. Her insanın içinde gizli olan bir buluş icat etme yeteneği vardır. Önemli olan bunu farkedip su yüzüne çıkarmaktır. Yapmanız gereken, düşünmek ve tüm olasılıkları gözden geçirmek. Bir buluşun illa ki bir aygıt olması gerekmiyor. Çok basit fakat kullanımı fayda sağlayacak ya da insanlara keyifli, eğlenceli gelecek bir ürün de olabilir.

Son yıllarda yapılan faydalı ve ilginç buluşlardan örnekler belki size yeni fikirler verebilir:

Koltuklu alışveriş sepeti (alışveriş yaparken yorulduğunuzda dinlenmek için)
Kurabiye bardağı(hem kahveyi hem de kurabiyeyi aynı anda taşımak için)
Büyüyen ayakkabı (hızla büyüyen çocuk ayakları için)
Kartopu yapma aleti (dondurma kaşığına benzeyen alet ellerinizi üşütmeden kartopu yapmanız için)
El kullanmadan taşınan şemsiye (omuza sabitleniyor)
Şifre hatırlatıcı (kullanıcı isimleri ve parolaları hafızasında tutuyor)
Toz alan temizlik terliği (yürüdükçe yerlerin tozunu alıyor)
Mıknatıslı cam silici (tek bir hareketle camın iki yüzünün temizlenmesini sağlıyor)

İnsanlara fayda sağlayan her buluş yapıldı diye düşünerek umutsuzluğa kapılmayın. Müthiş hızla gelişen tüketim toplumu olarak daha göreceğimiz çok fazla yeni buluş var.  İnsanların gereksinimleri bitmedikçe buluşların da sona ermesi mümkün değil. Hangimiz demiyoruz ki ‘bak bunu da yapmışlar’ diye. İşte onu yapanlardan biri neden siz olmayasınız?
Düşünün; gün içinde ne zaman neleri yapmakta zorlanıyorsunuz? Hangi işler sıkıntı veriyor? Nelere keşke şöyle bir şey olsaydı diyorsunuz? İlgi alanlarınızı düşünün, hayal kurun, bilgi toplayın, gözlem yapın, çevrenize iyi bakın, beyin fırtınası yapın, başkalarının fikirlerini alın, her düşünceyi ve olasılığı deneyin.
Bir problem düşünün. Çevrenizdeki yakınmaları dinleyin. Bu yakınmalar insanların yapmakta zorlandığı, vakit alan vb. işler olabilir. Bazı maddeleri başka şeylerin yerine kullanmak, hız kazanmak, sağlamlık, sıradışı olma isteği size ipuçları verebilir. Yeni bir buluş; ekleme-birleştirme yöntemi kullanılarak (örneğin çatal ve kaşık birarada), bir şeyi başka bir şeyin yerine kullanma kolaylığı sağlayarak (elektrik yerine pil), bir ürünü yeni baştan dizayn ederek, doğadaki canlılardan ya da herhangi başka bir şeyden esinlenerek yapılabilir.

Size ipucu verecek fikirler:

Temizlik işlerini kolaylaştıracak bir ürün
Konfor sağlayacak bir ürün
Yeni bir oyucak ya da oyun
Bebek bakımınında kullanılacak bir ürün
Yeni bir giysi, bir aksesuar
Doğadaki canlıları korumak için bir yöntem
Evde hayvan bakımını kolaylaştıracak bir ürün vb…
Problemi ve çözümü bulduktan sonra sıra ar-ge çalışmasındadır. Yapacağınız buluş hakkında çevrenizdekilerin fikirlerini almalı, bu konuda bilgi ve deneyim sahibi insanlara danışmalı, buluşunuzun daha önce yapılıp yapılmadığını araştırmalısınız. Buluşunuzun yapılabilir olup olmadığını öğrenmek için konunun uzmanından bilgi almalısınız. Ayrıca ürününüzün sağlığa zararsız olması ve kanunlara uygunluğu önem taşımaktadır.
Son aşama buluşunuzun patentle koruma altına almaktır. Patent, buluş sahibinin ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Buluş sahibine ticari kullanım  hakkı tanır. Devletin onayını gerektiren yasal bir belgedir. Bu belge ile buluşun tüm kullanım hakları buluşçuya ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz. Patent başvurusunun ilk aşaması buluş sahibinin Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunmasıdır.

Kendine özgü yeni bir fikir üreten ve bir buluş ortaya koyan kişinin bunu yasal yollarla tescillemesi, patent hakkını alması büyük önem taşımaktadır. Patentin verilebilmesi için, yeni buluşun, herhangi bir ortamda başkaları tarafından yazılı, sözlü ya da uygulamalı olarak açıklanmamış olması gerekir. Patent alınmasının kişiye sağladığı yararlar dışında ülkemizin gelişmesine katkıda bulunması, teknolojik gelişmelerin sağlanması, insanların buluş yapmaya özendirilmesi, yaratıcı faaliyetlerin teşvik edilmesi gibi katkıları da vardır. Bir ülkede verilmiş olan patent sayısı o ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir.

Yazar: Burcu Öztınaz KÖMÜRLÜ


 
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...