Reklam
Patent: Gör, Çöz, Tescille! - Yarışma Makalesi 9
(11639 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Biz mütevazi böbürlenmeyi sevmeyen bir milletin devamıyız. Yaptığı işe imzasını “fakir” diye atan “kim yaptı bunu?” sorusuna “biz yaptık” yada “yaptırdılar” diye

cevap verebilen bir ecdadın torunlarıyız. Böbürlenmeyen ama böbürlenecek işler başaran bir milletin devamıyız, kendine ait bir mimarisi, sanatı, dünya yorumu, tavrı olan bir halkın mirasçılarıyız.
Ve biz gerçekten enteresan bir milletiz; dünyanın ikinci metrosunu yapıp bıraktıktan sonra devamına 150 yıl sonra başlayabilen, dünyada uçak kavramı yeni yeni otururken uçak fabrikası kuran ve dünya için siparişler almışken fabrikayı kapatabilen, şuanda üretiminde dünya devi olan birçok ülkeye otomobil henüz ulaşmamışken kısacık bir zamanda otomobil tasarlayıp üretip sonra benzinsiz gitmiyor diye cezalandırabilen ve çok sonradan otomobil yapmaya başlayan firmaların ülkemize fabrika açıp bizi çalıştırmasından övünen bir milletiz biz.
Sakın değiştiğimizi sanmayın biz hala aynıyız aynı gariplikteyiz. her gün binlerce işletmede yüzlerce probleme yüzlerce çözüm üretiyor, ufacık atölyelerde imkansızlıklar içinde imkansızı yapıyor ve sonra unutuyor, önemsemiyor, umursamıyoruz. Hayatımızı ufak kazançlara bağlayıp günü kurtarıyoruz zannedip binlerce buluşu heba ediyoruz. gelecekte bir gün hayıflanacak “vay be” dedirtecek işler (gariplikler) yapmaya her gün her yerde devam ede geliyoruz.
Hala, işin özünü, geleceği şekillendirecek olanı değil basit çıkarlarımızı gözetip yaşıyoruz; tasarlayanı, tasarımı, üretip düşüneni değil, satanı nakit paraya yakın duranı değerli görüyoruz yeni bir şey yapmakta üretkenlikte geleceğe şekil vermekte değil satıp para kazanmakta; geleceği değil günü kurtarma hayalindeyiz hala, hala “satmazsa üretilenin ne faydası var” dayız.

Oysa ki doğru ürün sattırır yanlış ürün batırır ve doğru ürün doğru tasarımla doğru üretimle olur. Salt pazarlama değil tasarlama vasıf işidir, bilgi işidir, değerlidir; bu günü değil geleceği şekillendirir. İşte bu yüzden ancak kendi çözümlerimizi tasarımlarımızı; sahiplendiğimiz zaman, pazarlamanın en önemli ve en büyük unsurunun aslında tasarlama oluğunu kavradığımız zaman dünyada bir geleceğimiz olacak.
Artık günü kurtarmak adına fason imalatçığıyla gelecek planları yapma yada hanedan mantığıyla yürütülen firmalarla onu bunu taklit ederek dünya markası olma şansımız olmadığını biliyoruz. Artık her zaman övündüğümüz pratik zekamızı tescillemek zorundayız. Artık firmamızdaki arge bölümünü; mühendis sıfatını almış birkaç kişinin cad cam operatörlüğü yaptığı birimler olarak değil firmanın tamamında ustasıyla ilkokul mezunuyla fikirleri önemseyen, şekillendiren, tescilleyen. İhtiyaçları, açıkları görebilen, gerçekten araştırma geliştirme yapabilen ve en önemlisi patent hedefleri olan bir birim, bir ışık tutucu olarak görmeliyiz, planlamalıyız.
Piyasaların belli başlı şartları vardır bunlar;
İlk olarak ürettiğiniz ürününün kalitesini müşterinize sunmak zorundasınız bu şart öyle bir hal aldı ki piyasada artık “benim İSO belgem var” demenizin hiçbir esprisi kalmadı, bir başka deyişle olmasından çok olmaması haber oldu diyebiliriz.
Bir başka piyasa koşulu ise ürününüz ulaşılabilir olmalı hedef kitlenize bağlı olarak ürünü üretebildiğinizin en ucuzuna üretmeniz gerekir ki rekabet edici fiyatlara satabilesiniz işte bu koşul bugün dünya devi firmaları Çin'de üretim yapmaya zorladı ve dolayısıyla da Çin'i bir dünya devi yaptı.
En son ve bizim için en önemlisi, bizi de dünya sahnesinde var edecek büyütecek şart ise yenilikçilik; piyasaya sunduğunuz her ürün yenilikçi olmalı yön göstermeli yol açmalı ve daha da önemlisi yaptığınız ürün size ait olmalı patentli tescilli olmalı ki bu sayede ürününüzün yeniliğinden kazanabilesiniz kısa zamanda ürününüzün taklid edilmesinin önüne geçebilesiniz
Dünyada en başta Amerika ve birçok batılı ülke 1800'lerden buyana bunu yapıyor her fikri topluyor her öneriyi önemsiyor her buluşu tescilliyor. Ve bu sayede büyüyorlar büyük kalıyorlar kendilerini koruyor rakiplerine fırsat vermiyorlar.
Bizim içinde artık başka bir çıkar yol yok bizde büyümemizi devam ettirmek  dünya medeniyetini yakalamak hatta geçmek ve kalıcı olmak istiyorsak kendimize birey olarak, firma olarak ve ülke olarak patent hedefleri koymalıyız ve bu hedefler doğrultusunda hayatımızı işimizi planlamalıyız aslında hayatımızın her anında  zaten var olan sorun çözücülüğümüzü her sıkıştığımızda bizi kurtaran pratik zekamızı artık tescillemeliyiz.

Yazar: Akın SAKA
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...