Reklam
Aklın Yolu! - Yarışma Makalesi 12
(11050 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Peki, insanların bu haktan haberleri var mı?

Olduğunu pek zannetmiyorum. Çünkü eğer olsaydı ürünlerinin göz göre göre çalınmasına izin vermezlerdi. Hangi insan evinin kapısını açıp hırsızı evine alır ki? 
  
Türkiye’de patent tescilinde yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü(TPE)’dür. Bir ürünün patentini alabilmeniz için ürününüzün sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Ürününüz yeni, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygun olması gerekir. Eğer ürününüz bu özellikler sahipse Türk Patent Enstitüsü’ne giderek rahatlıkla patentini alabilirsiniz.
  
Ülkemizde üç çeşit patent sistemi vardır.  Bunlar incelemeli patent(Koruma süresi 20 yıl),  incelemesiz patent(Koruma süresi 7 yıl) ve faydalı model belgesi(10 yıl)’dir.
  
Öncelikle yapılması gereken şey insanların patent hakkında bilgilendirmektir. Bence insanlar patenti gözlerinde büyütüyorlar ve üşengeçliklerinden veya cahilliklerinden uğraşmaya lüzum görmüyorlar. Fakat ürünleri çalındığında asıl uğraşmayı o zaman görüyorlar. Uzun bir hukuk mücadelesi sonucunda yere düşüp bir daha da kalkamıyorlar. Akılları başlarına geliyor fakat iş işten geçmiş oluyor. Onlara sadece kendisinin ürünüyle gül gibi yaşayıp giden birini oturup seyretmek ve “Onun yerinde ben olmalıydım!” veya “Benim hakkımdı!” diye dert yanmak kalıyor. Peki, sizce bu insan mağdur mudur? Evet, ürünü çalındığı için mağdurdur. Fakat ürününün çalınmasına patentini almayarak bizzat yardım ettiği için suçludur. E bir karar verelim. Mağdur mu suçlu mu? Bence suçlu. Sormazlar mı adama sen niye ürününün patentini almıyorsun diye? Eminim şimdi içinizden “Evet haklı galiba!” diyorsunuz. Tabi ki haklıyım.
  
İtalyanlar on beşinci yüzyılda patenti kullanmaya başlamışlar. İki yüz yıl içinde de Avrupa ülkelerine yayılmış. Biz ise yirmi birinci yüzyılda bu bilinci insanlara kazandıramıyoruz. Bu bilinci kazanamamamızın suçu patenti “Gereksiz!”  olarak gören kesimdir. Yoksa bu işle uğraşan insanlar patenti insanlara anlatmak için ellerinde geleni yapıyorlar. Bunu da açıkça görebiliyoruz. Kimseye patent konusunda uzman olun, her şeyi bilin demiyoruz. Sadece ne olduğunu ve neye yaradığını bilin yeter.

Emin olun bir gün sizin de işinize yarayacak. Şu anda bu yazıyı okurken dahi aklınıza bir fikir veya buluş gelebilir. Dolayısıyla “İşime yaramıyor!” deyip kestirip atmayın. İnsanların bilmelerine gerek olmayın birçok şeyi bilip de patent konusunda bilgisiz olmaları gerçekten de çok can sıkıcı bir şey. Ayrıca fazla malın göz çıkarmayacağı gibi fazla bilgi de göz çıkarmaz.
Siz de ürününüzün patentini almayı ihmal etmeyin. Evinizin anahtarını kendi elinizle hırsızlara teslim etmeyin!
Yazar: Efe SEZER
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...