Reklam
Üreticiyle Buluşma - Yarışma Makalesi 14
(1871 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Paranız Olmazsa Bile Üretin! Buluşunuzu satmanın en iyi yolu, üretim yapan bir firmaya fikir üretici olmaktır. Bunun da tek yolu, diğer fikirler arasından seçilebilir olmak ve çalışan bir

model ya da prototip yapmaktan geçmektedir. Bu şekilde başarılı olabilmenin ilk şartı üretim yapan firmanın sahibine arkadaşça bir yazı yazmaktan geçmektedir.
Ona firmasının işlerini geliştirecek çok değerli bir fikrinizin olduğunu ve ne yönden üretime avantaj sağlayacağınızı kısaca anlatın. Fikrinizin genel hatlarını belirleyerek yazınıza başlayın. Fakat buluşunuzun hiçbir zaman önemli noktasını söylemeyin. Zaten üreticinin içinde heyecan uyanacak ve birkaç gün içerisinde sizi arayacaktır.   
İşte size güzel bir mektup örneği;
“Değerli Mehmet Bey;
Ben bir sigorta acentesinde çalışan, boş zamanlarımda da tamirciliği seven biriyim. Geçenlerde evimin etrafındaki çitleri tamir ederken, gerçekten de mükemmel bir çit modeli aklıma geldi. Düşündüğüm bu çit modelinin sizin üretmiş olduğunuz A-4 tipi çit modelinin %60 oranında üretim maliyetini düşüreceği kanısındayım. Ayrıca prototipini yaptığım bu çit üretimini yaptığınız A-4 tipi çit modeline göre daha kısa zamanda ve daha hassas bir şekilde monte edilebilmektedir. Tasarladığım bu modelin prototipini yaparak evimin bahçesinde denedim ve tahmin ettiğim gibi daha kolay ve hassas bir şekilde evimin bahçesine montajladım. Patentine başvurmayı düşündüğüm bu çit modelini sizin üretiminizi satışlarını etkileyeceğini düşündüğüm için fikrimi büyük ölçüde sizinle paylaşmak isterim. Bu konuyla ilgili sizden bir görüşme talep etmekteyim.”
Sunum için gittiğiniz zaman hazırlıklı olun; sunumunuzu profesyonel bir şekilde hazırlayın. Hatta arkadaşlarınıza sunun. Bitmeden önce fikrinizi kâğıda dökerek noterden onaylatın.
Sunuma öncelikle buluşunuzun hep avantajlarından bahsedin. Karlılığı ve satışı nasıl etkileyeceğinden bahsedin. Özelikle modelinizin çalıştığına ikna edin. Etkili yazılmış materyal ve çekilmiş resimlerle gidin.
Hepsi bu!
Görüldüğü gibi sadece bir ürünü geliştirseniz bile kar ortağı olabileceğiniz aşikâr!
Yenilik;  a. Hiç olmayan bir şeyi bulma
              b. Olanı geliştirme
İstediğiniz yolu seçin, ikisinin de sonucu sizi mutlu edecektir.
Yazar: Gülüzar KAYA ERDOĞMUŞ
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...