Reklam
Patent Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? - Yarışma Makalesi 15
(64 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Üretilen, bir fikir ya da ürünün yasal olarak hakkının üretici kişi ya da firmaya ait olduğunun onayı, belirli bir süre kullanma,
üretme ve satma hakkına denmektedir. Bu hakkı gösteren belgeye ise, patent denmektedir. Patent, sadece sanayi ve tarım buluşlarına verilmektedir.
Yazılımlara bazı ülkelerde patent verilmektedir. Bu durum, ülkelerin yasalarına göre değişiklik gösteriyor. Bilgisayar yazılımlarının, buluşlar gibi patent ile korunması bazı ülkelerde kabul ediliyor. Birleşik Devletler, Japonya, Kanada’da uygulanan patent ile koruma sisteminin Avrupa ülkelerinde uygulanması gecikmiş olup çalışmalar sürdürülüyor. Türkiye’de yazılımlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası hükümlerince sanat eseri olarak korunuyor. Ancak hem Avrupa’da hem de Türkiye’de belirli koşullar altında, teknik bir yönü olan yazılımların patentle de korunması Avrupa Patenti kapsamında mümkün olabilir.
İcat, mucitlerin ürettiklerine denir. İcatlar ihtiyaçlardan doğarlar. Diyelim ki; sabah kalktığınızda diş fırçalama ihtiyacı hissediyorsunuz. Bu gereksinimi karşılayacak bir fikir üretirsiniz hemen. Elinizle rahat bir şekilde tutabileceğiniz, dişlerinizin aralarına rahat bir şekilde girebilecek bir tarak olabilir. İşte icatlar bu şekilde hep oluşur. Bilimin tekrarlanabilir özelliğiyle herkes tarafından tekrarlanabilir ve kullanılabilir. Teknolojiyle ve farkındalık duygumuzun gelişmesiyle diş fırçasının da özellikleri, diğer her şeyde olduğu gibi artar.
İşte icatlar da mucitlerinin patentini almasını beklerler. Her ürün patent hakkına sahiptir.

Patent hakkı, sınaî mülkiyet kategorisinde yer alan bir haktır. Türk Patent Enstitüsü (TPE) gibi idari kurumlar tescil etmektedirler. Patentin verilmesinin amaçlarından biri, daha önceden yapılmış ise tekrar yapmaya gerek olmadığıdır. Böylelikle zaman, emek ve para harcanmasının önüne geçilmektedir. Patent alabilmek için, yeni bir buluş ortaya konulması ve farklı teknikleri ortaya çıkarmak önemlidir. Patent alınırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan biri de; geçmiş yıllardaki buluşları araştırıp, daha önceden buluşunuzun aynısının yapılıp yapılmadığına dikkat etmenizdir. Eğer ki, önceden yapılmış ise icadınız patentli olmayacaktır.
Patentini aldığınız durumda elde edeceğiniz haklar vardır. Mesela; sizin üretiminizi başkalarına izin vermediğiniz müddetçe kullanamaz ve çoğaltamazlar. Bu, bir nevi ruhsat işlevi görmektedir. İzin alınmadan kullanımında veya yayılımında yasal yollara başvurduğunuz takdirde haklı olarak buna engel olabilirsiniz. Türkiye’de alınan patent, sadece Türkiye içinde hak sağlar. Yani, hangi ülkede aldıysanız o ülkede geçerlidir. Fakat ruhsatını (patent) almadığınız, hiçbir icadınız için hak iddia edemezsiniz. Bu da icadınızı üretirken, maddi ve manevi tüm emeklerinizin boşa gittiğinin göstergesidir.
Patenti alınmamış icatlar da kopyalanmakta ve maalesef büyük kazançlar elde edilmektedir. Ne yazık ki, mucitler ürettikleri buluşları tam anlamıyla sahiplenmemektedirler. Bunların nedenleri çok önemlidir.
Bir mucidin, icadını sahiplenmemesinin nedenleri arasında şunlar vardır: Patent ve patent alma konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. İcadının patentini aldığında kendisinin ve devletin kalkınacağını bilmemektedir. Patent belgesinin, kendine verilen bir ödül olduğunu bilmemektedir. Patent almanın, zor ve fazla vakit alacağını düşünmektedir. Devletin, patenti alırken yardım edeceğini bilmemektedir. Kamuoyunun öğrenmesiyle icadının teşvik edileceğini, iş adamları vs. konuyla ilgileneceğini ve topluma yarar sağlayacağını bilmemektedir. Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olan bir mucit kesinlikle icadının patentini alır.
Yazar: Elif SAVAŞ
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...