Reklam
Tescilli Farklılık - Yarışma Makalesi 16
(1142 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Farklılık... Neden bu kadar önemlidir? Daha önce yapılmamışı yapanlar başarılı olur, fark yaratanlar yükselir. İlk başta farklılık olan şey daha sonra moda olur ve sıradanlaşır.
Farklılıklar sıradanlaştığında bu işten karlı çıkacak tek kişi vardır: Farkı yaratan. Nam-ı diğer patent sahibi.
Okullarımızda aldığımız girişimcilik dersleri ve babalarımızın ‘farklı bir şeyler yap, aynı olma’ nasihatleri fark yaratmanın ve yeni bir şey üretmenin önemini anlamamıza yetti belki. Ama asıl önemli olanın, asıl bizi bir yerlere getirecek olanın o yaratılana sahip çıkmak olduğunu anlamamızı sağladı mı? Babalarımız da hocalarımız da bizim fikrimizden, bizim emeğimizden, bizim farkımızdan nasıl kazanç elde edebileceğimizi söylemeyi unuttular belki de. Her insanın beyni farklı çalışır ve işte bu fark insanlara rekabet avantajı sağlar. Senin düşündüğünü başkasının düşünüp düşünmediğini bilemezsin. Belki şu an herkesin farkında olduğunu sandığın fikrin bir ilktir. Belki seni hayal bile edemeyeceğin yerlere getirecek atılımınla aranda sadece küçük bir adım kalmıştır: Patent.
Mucit olmak şart değil yeni bir şey yaratmak için. Günlük yaşantında seni rahatsız eden bir sandalyeye pratik bir çözüm buldun belki ya da sadece hep arzu ettiğin maydonozlu sos tarifine nihayet ulaştın. Senin farkının bu olabileceği hiç aklına gelmemişti veya bunu düşünen ilk kişi olma ihtimalin. Belki senelerdir üstünde uğraştığın insanlığın kaderini değiştirecek bir buluş yaptın. Belki de sadece mutfakta masaların üstünde duracak değişik bir tuzluk yarattın. İnsanoğlu farkından kazanç elde etmek ister, işte bu yüzden ilk işin buluşunu ticarete dökmek olacaktır. Yarattığın şey ilgi görecek, beğenilecek, sana tatmin edici kazançlar getirecek. Ta ki dünya devi bir şirket buluşunun bir benzerini piyasaya sürene veya rakip şirketin aynı tuzluğu çıkarana kadar. Yarattığın maydonozlu sosun, ulusal restoranlar zincirinin geleneksel sosu olmasını istemiyorsan ismini vereceksin. Patentini alacaksın. Gücünü elinde tutacaksın.
Markanın özgünlüğünün, patentinin gücü ile ilgili okuduğumuz duyduğumuz hem şaşırtıcı hem öğretici öyküler nicedir. Ama hiç bir öykü şahit olduklarımızın yerini tutamaz. En güzel tatil beldelerimizden birinde yılların balıkçısı olan hepimizin çok sevdiği Sebo Dayı’nın Taksim’de yeni bir şube açtığını görmek hepimizi çok sevindirmişti. Hemen program yapıldı, o haftasonu arkadaşlarla toplandık yemeğe gittik. Her şey aynı, hiç bir şey değişmemiş ne güzel! İşletmeciyle konuşuyoruz. ‘Evet İstanbul’da açılmaya karar verdik. Ne iyi ettiniz de geldiniz’ diyor. Güle eğlene o geceyi sonlandırıyoruz. Yaz gelince Sebo Dayı’nın yerine gidiyoruz tebriğe. Aldığımız cevap ise ibret verici. ‘Bizimle bir alakası yok’ diyor Sebo Dayı. ‘Markamızı tescil ettirmemiştik ki.’
Gün geçtikçe değil yeni şeyler üretmek, yeni şeyler düşünmek bile zorlaşırken hali hazırda bizim olanı korumak kaçınılmaz olmalıdır. Ürününü, markanı, ambalajını, sloganını korumaktan bahsediyorum. Rekabet arttıkça iki rakip şirketin ürünleri arasındaki fiyat farkı azalır. Hizmet farkı azalır. Hatta kalite farkı dahi azalırken alıcının sizin şirketinizi seçmesinde en önemli rolü markanız oynayacaktır. Sizin isminiz farkınız olacaksa eğer o ismin tek sahibi olmayı şansa bırakmamalısınız. Bir ürün için, bir marka için ‘patenti bizde!’ diyebilmenin verdiği güç ve güven paha biçilmezdir. Bu gücün ve güvenin farkına varın.
Farkınızı tescilleyin.
Yazar: Merve CİNEROĞLU
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...