Reklam
Patent Yapmanın Önemi - Yarışma Makalesi 23
(25 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Emeğimizin boşa gitmemesi ya da çalınmasını önlemek için patent almak çok önemli. Patent üreticiyi taklit ve marka hırsızlığına karşı koruyan yasal bir koruma ve

kazanım sağlıyor. Eğer bizde emeklerimizin çalınmasını istemiyorsak bu yasal şemsiye altına girmeliyiz. Rekabet şartlarının hat safhaya çıktığı, ürünü pazarlamanın iyice zorlaştığı, üstüne üstlük bir de ürünü taklitlerinden koruma çabasının baş sorunlardan biri olduğu bu dönemde patent artık ertelenmez bir ihtiyaç haline gelmiştir.
Yıllar önce patent yasasının olmamasından dolayı birçok kişi haklarını emeklerini kaybetmiştir. Bu kayıplar aslında hiç de azımsanacak boyutta değildir. Gerek kişi gerekse firma boyutunda bu kayıpların en aza indirgenmesi için patent yapmak gereklidir.
Bir gün sizin düşünmüş tasarlamış ve üretmiş olduğunuz ürünü bir başkası kopyalar, dizayn ya da içeriğini çalar ve bundan haksız yere faydalanırsa yani emeğinizi çalarsa bu sizin zorunuza gitmez mi? Böyle bir duruma düşmemek için bu yasal dayanağı kullanmalıyız.
Buluşunuzu patent ile tescillediğinizde başvuru tarihinden itibaren 20 sene boyunca buluşun kullanımı, üretilmesi ve satılması haklarına sahip olursunuz. Bu size firmasal ya da bireysel olarak rahatlık verir. Ve buda pazar ve marka değerinin artmasına yardımcı olur.  Artıları ve eksilerini göz önünde bulundurduğumuzda patent almak mantıklı ve karlı olacak.
Umarım emeklerimizi kaybetmeden bazı şeyleri halledenlerden oluruz.
Yazar: Adem ALBAYRAK

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...