Reklam
Patent Nedir ve Patentin Önemi - Yarışma Makalesi 24
(56 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Dünya nüfusu sürekli artmakta ve buna bağlı olarak pek çok alanda pek çok yeni keşifler ve buluşlarda beraberinde ortaya çıkmaktır. Artan nüfus için kentsel dönüşümler hızla artmakta
 ve inşaat sektörü bu alan doğrultusunda yeni atılımlar ile hızla büyümektedir. Yeni ve daha kullanışlı binalar, daha lüks standartlar daha modern dış mimariler gibi pek çok yenilikte hayatımıza girmektedir.

Peki, sadece bu alanda mı?

Tabi ki bunun cevabı ''hayır'' çünkü bu hızlı nüfus artışı ile beraber insanların kullandığı binlerce alanda kendini geliştirmekte ve atılımlar yapmaktadır. Hemen hemen her gün yeni firmalar kurulup yeni sektörler oluşturuluyor ve bu sektörlerin daha canlı ve daha iyi hizmetler verebilmeleri için sürekli düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılıyor. İşte bu aşamada günümüzün en önemli unsurlarından biri olan patent sistemi devreye giriyor.

Peki, patent nedir?

Patent buluş sahibinin buluş konusu ürünü veya usulü, belirli bir süre üretme, kullanma veya satma yetkisini veren belgedir. Yani kurulan firmalar isimlerini veya ürettikleri ürünü yada ortaya koydukları yeni kavramı patent altına alırlar ise onun üzerindeki tüm haklara da sahip olmuş olurlar.

Peki, patent neden bu kadar önemlidir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi patent yaptırmanız halinde hem haklarınızı güvence altına almış olursunuz hem de taklitlerinizden yada ürününüzün benzerlerinden korunmuş olursunuz.
Bunu bir kaç küçük örnekle irdeleyecek olursak.
Günümüzün en büyük internet sitelerinden biri olan sahibinden.com 2000 yıllarda temelini atarak ''alıcı ve satıcıyı buluşturma'' konsepti üzerine kuruldu.Ve kurulduğu yıl yaptıkları ilk iş logolarını ve isim haklarının patentlerini almaktı.Bu işlemden sonra hızla büyümeye başladılar bu büyüme beraberinde farklı kişilerin ve kuruluşlarında bu platforma yönelmesine neden oldu ve bu firma ile aynı isime sahip pek çok yeni site kuruldu fakat firma adının patentini aldığı için bu kurulan tüm yeni oluşumları mahkemeye vererek kapatılmasını sağladı ve şuana kadar bilinen 47 benzer isimdeki web sitelerini kapattırmayı başardılar.Bu sayede piyasada sahibinden kelimesinin tek sahibi olarak günden güne günden güne büyümeye devam ettiler ve şu an Türkiye’nin en büyük 3 sitesinden biri.
Gelin dünyadan bir örnek verelim misal ''Google''.Bu firma 2 üniversiteli arkadaş tarafından bir otomobil garajında kurularak faaliyete geçti büyümeye başladıktan sonra da bu arkadaşların ilk işi Google logosunu ve haklarının patent altına almak oldu. Bu sayede hiçbir şekilde ne benzerleri yapıldı neden birileri izin almadan Google alt yapısını kullana bildi bu sayede Google dünyanın en büyük web sitesi olmayı başardı ve neredeyse 1000’lerce web sitesini isim haklarını izinsiz kullandıkları için kapattırarak bazen para cezaları bazen de yasal tedbirler uygulattılar bu da onların her gün daha ileriye daha güçlü gitmelerini sağladı.

Peki, patent yaptırmazsak ne olur?

Eğer siz dünyada eşi benzeri olmayan bir şey icat ederseniz ve bunun patent hakkını almadan yola çıkarsanız muhtemelen bir kaç ay içinde sizin buluşunuzu çalan firmalar ortaya çıkacak
ve sizin sektörünüzde hızla büyümeye başlayacaklardır hatta belki de bu sektörde sizi bile geçeceklerdir. Hatta sizden önce davranıp sizin buluşunuzun patent haklarını onlar alırsa sizi mahkemeye verip para cezalarına bile çarptırılmanıza neden olabilecekler.
Gördüğünüz gibi patent aslında günümüzün en önemli oluşumlarından biridir ve ticari alanda faaliyet gösteren herkesin patentini kesinlikle alması gerekir bu sayede tüm haklarınız ve ürünleriniz devlet güvencesi altına alınmış olur ve haklarınızı özgürce savunma fırsatı yakalarsınız. Gelin Türkiye’de her şeyi daha sağlam temellere oturtarak daha güvenli yol almaya çalışalım yani gelin buluşunuzun patentini alıp haklarınızı güvenceye alalım.

Yazar: Bedirhan ATA
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...