Reklam
Kendisi Olamayan Milletin Şaheserleri - Yarışma Makalesi 26
(38 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Hikaye aslında radyoyu açtığımızda başlıyor bir şarkı çalıyor ve çok geçmeden anlıyoruz ki dünyanın öteki ucundaki bir şarkıyı alıp üzerine şarkı sözü

yazmışız bir bakmışız ki bizim olmuş. Gönlümüzü bir süre bu şarkıyla eyledikten sonra büyük markaların taklitleriyle dışarı atıveriyoruz kendimizi veya kendimiz gibi sandıklarımızı. Ardından yolculuk başlıyor Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in memleketine hepimiz mutluyuz hepimiz huzurluyuz hepimiz şaheserlerimizi kutluyoruz.
Bence sorun kendimiz olmayı becerememekten sürekli ellerin alışık olduğu copy & paste tuşlarından kaynaklanıyor. Neden bu klavyeyi icat edenler bu kadar kolay yapmışlar ki bu mereti? İnsanın eli kayıyor, gönlü bir hoş oluyor ve hatta kendini kandırıyor ivedilikle. Okurken bile başkalarının görüşlerini referans vermeden almamayı öğretemediysek gençlerimize demek ki bizde de var bir sorun uzaklarda aramayalım çünkü biz buralardayız sokaklardayız.
Fikir üretmek zordur, meşakkatlidir hatta acı verir insana kendisiyle bu kadar karşı karşıya kalmak rahatsız eder insanı, yüzleşmek gerer insanı, geceleri uyumamak değildir sorun ancak ömür boyu mecbur olduğun bedeninin beyninle mücadelesidir bir şeyler üretebilmek. O anlık senindir ta ki senden çıkana ve evrene o eseri bağışlayana dek süren acı tatlı bir eylemdir üretmek. Düşünebildiğimiz kadar üretiriz, düşleyebildiğimiz kadar özgür oluruz ve çaldığımız kadar kendimize hapis oluruz uyuşukluğumuza, üretemeyişimize ve de en acısı vatanımıza. Bir bakmışız ki patent nedir bilmez fikir hakkı ne işe yarar farkında olmadan birbirimize düşman kesilmiş yaşar gideriz.
Bunun adı patent olmuş veya başka bir şey olmuş aslında önemli olan bunun farkına varabilmek ve ruhumuza sindirebilmek. Müziklerini tek tıkla indiren, birisi ne yapıyorsa diğeri de aynını yapan ve bunu teşvik eden bir şaheserler ülkesinde Pamuk Prensler ve Prensesler olarak neden ki bu yorgunluk? Yorulmak, ter dökmek ve bu emeğini tescillemek bir hak olduğunda gelişmişlik, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak mümkün olabilir hiç farkında olamasak da. Her ne kadar bizden önceki atalarımız nice güzel eserler bıraksa da bizler onları bile koruyamıyor, değerlerinin farkına varamıyorsak belki de bizim için emeğe ve esere saygı bir o kadar uzak diyarlarda. Avrupa Birliği sürecindeki bir ülke olarak hala bu bakış açısıyla ne kadar ileriye gidebileceğimiz umut edebiliyoruz ki?
Şunu söylemekte fayda var ki birbirimize duyduğumuz saygıdan tutun da, empati yeteneğimizin derecesine kadar bizler düşünen varlıklarız ve düşündüklerimizi de sözcüklere döküş bibimize kadar aslında karşımızdakini ne kadar var ettiğimizi ortaya koyarız dolayısıyla emeğe saygı duymak da, var edilmiş bir şahesere de gerektiği saygıyı verebilmek de patentle ve onun varlığını beynimize sokabilmekten geçiyor bence. Bırakalım hikayeler hikaye kahramanlarıyla müstesna kalsın ama yaşadığımız dünya kendi şaheserleriyle güzel ve yaşanabilir. Kendimizi kandırmayı bitirdiğimiz de zaten bunlar kendiliğinden olacak ve kalkınma kendiliğinden gelecek. Sizce de Yedi Cüceler’i oynamayı bitirip de uyumasak, tembellik yapmasak ama onlar kadar iyi yürekli olabilme vakti gelmedi mi?
Yazar: Egemen Can ERÇELİK
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...