Reklam
Anadolu Mucit Dolu - Yarışma Makalesi 30
(11114 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Buluş yapmak... Kulağa ne kadar da hoş gelse de hiç kolay değil. Önce problemi tespit edeceksiniz sonra fikirler projeler üretip hayata geçireceksiniz. Günlerce hatta aylarca üzerinde çalışacak
tasarlayacak, her ayrıntıya dikkat edecek, tabiri yerindeyse kafa patlatacaksınız. Tabi bir de tesadüfen ortaya çıkanlar var ki onlarında geliştirmesi de muhakkak.

Benim kanaatimce en büyük mucitler Anadolu da yaşıyorlar. Birçoğu ilkokul seviyesinde eğitim almış olan bu insanları buluş yapmaya içinde bulundukları kısıtlı koşullar itiyor. Yaşam şartlarının getirdiği zorluklarla problemlerini çözmek adına büyük uğraş veriyorlar. Tarladan, bağdan, bahçeden kalan zamanlarını icatlarıyla uğraşarak geçiyorlar. Büyük ölçüde de başarılı olduklarını düşünüyorum. Ama maalesef bu mucitlerin pek çoğunun patent diye bir şeyden haberi bile olmadıkları aşikar. Elindeki icat ettiğin şeyin değerinden bir haber. Burada iş mahalli yönetimlere düşüyor. Her muhtar kendi köyündeki mucidi neler yaptığını biliyor.
 
Yerel yönetimler bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olmalı. Köylüsünü, vatandaşını bilgilendirmeli. Bir adımla belki de her şeyin değişe bileceğini patentin önemini anlatmalı. Büyük şehirlerde yaşayan insanlar zaten konudan haberdarlar. Patentin öneminin farkındalar. Şimdi sıra bu bilinci Anadolu insanına vermeye geliyor. Aşağıda yazacağım temel bilgiler bile insanların bilinçlenmesine yetecektir.
 
Türkiye’de patent tescilinde yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü (TPE)

Türkiye’de üç çeşit patent sistemi vardır:
* İncelemeli Patent (koruma süresi 20 yıl)
* İncelemesiz Patent (koruma süresi 7 yıl)
* Faydalı Model Belgesi (10 yıl) olmak üzere üç çeşittir.
 
Patent ekonomik olarak büyük bir güç sağlayabileceği gibi emeğinizi, fikrinizi koruma altına alıyor. Ayrıca büyük de bir mutluluk olsa gerek. Bir soruna sıfırdan çözüm buluyorsunuz. Uğraşıyor üretiyorsunuz ve bunun karşılığında tüm ticari haklarını alıyorsunuz. Bu ayrıcalığı yaşamak için mutlaka icat ettiğiniz ürüne patent almalısınız.

Yazar: Öznur GÜZEY
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...