Reklam
Patentin Görevi - Yarışma Makalesi 31
(82 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patentler aslında birçok görevi yerine getirirler. Bunlardan birisi ürünlerin kopyalanmasını engellemektir. Diğeri ürünün ilk mucidinin kim olduğunu tescillemek…
 

Güvenirlik sağlamak… Bilginin dağılıp kaybolmasını engellemek… Teknolojik buluşları teşvik etmek…
Bu yüz yılın rekabet ortamında ürünler arasında fark yaratmak gittikçe zorlaşıyor. Her ürün kopyalanıyor, her marka bir başka fabrika ile tekrar piyasaya sürülebiliyor. Patentler artık teknoloji için en önemli bilimsel kaynakların başında geliyor. Artık herkes en iyisini, en kalitelisini, en ekonomik olanını diğer rakipleri gibi üretebiliyor. Çünkü iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi, her türlü bilgiye kolayca ulaşma imkânı sağlıyor ve üreticiler neredeyse aynı bilgi ve teknolojiyi kullanıyor.
Durum böyle olunca, aradan sıyrılmak ve tercih edilmek kaygısı büyüyor. Sonuçta firmalar ürettikleri mal ve hizmet kalitesinin yanı sıra yarattıkları ya da yaratamadıkları marka imajlarının etki gücüne ve ya güçsüzlüğüne göre tercih ediliyor ve ya edilemiyor. Bu kadar zaman, emek harcanmış yeni bir marka ve buluşu büyük bir heyecanla piyasaya sürerken aslında bir o kadar da dikkatli olmak gerekir.  Büyük bütçelerle hayata geçirilmiş bu yeni ürün ve isimlerinin taklit edilmesini ve kopyalanmasını önlemenin tek yolu patenttir. Bu sayede buluşlar özgürce piyasaya çıkabilmenin mutluluğunu yaşar.
Patent edebiyatı başka hiçbir yerden erişilemeyecek teknik bilginin en geniş tek vücududur. Dünyada kırk milyon patent yayınlanmakta ve her yıl ortalama bir buçuk milyon yeni patent dosyalanmaktadır. Dünyada ki teknik bilginin % 80’i patent dosyalarında mevcuttur.  Patentler kişisel değil, toplumsal fayda için verilir.
Türkiye’de patent kullanımı tam olarak yaygınlaşmamıştır. Bundan dolayı sürekli kan kaybediliyor. Gün geçtikçe yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Bu buluşlar korunamıyor ve patentleşme işi hakkıyla gerçekleşmiyor. Buluşların kopyalanmasını ve haksız kazanç sağlanmasına engel olmanın çaresi yeni ürünlerde patentleşmektir.
Yazar: Çetin DÜLGER
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...