Reklam
Patent Yapan İnsanların Kazançları - Yarışma Makalesi 32
(15951 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patent yapan insanlar albüm çıkaran sanatçılara benzer albüm çıkaran sanatçıların en büyük kabusu korsan albümlerdir.Patent yapan insanlar

yaptıkları buluşları kendi isimleriyle özdeşleştirmiş durumdadırlar.  İnsanlar yaptıkları buluşları amatörce de olsa hayat geçirmek adına patent almalıdırlar. Çünkü ülkemizde ve dünyada basından öğrendiğimiz kadarıyla emek hırsızları yüksek orandadır.

Patent alan insanların kazançları buluşunu piyasaya çıkararak kafa yorduğu bir fikrin veya makinenin bunu kullanan insanlarca patent sahibine getirileridir. Bu işin ekonomik boyutudur. Diğer bir boyutu ise profesyonel hayatta kendini kanıtlamada yardımcı olabilecek en büyük etkendir.

Patent kişinin yaptığı buluşa kimlik kazandırmak hareketidir. Patent alan kişi buluşun kullanılmasında kaynaklanan gelirden pay elde edecektir. Buluşunun kullanılmasını istemediği kişi veya alanlarda kullanıldığı takdirde kullanan kişi ve kurumlara karşı yasal hakları doğmaktadır.

Patentin önemini en güzel açıklaya cümle şu  olsa gerek buluşu yapmaktan daha önemli olan buluşa kimlik kazandırmaktır. Çünkü buluş kimliği olmadığı takdirde her kullanıcının kimliğini almaya mecbur bırakılmış demektir.

Yazar: Necati YAZAR
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...