Reklam
Buldum! - Yarışma Makalesi 33
(34 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Her şey buldum demekle başlar. Önemli olan 5N 1K’yı tutturmak ve bulunan her ne ise yöneltebilecek tüm soruları cevaplatabilecek türden olmalı. Üretebilen fikirler ürünler kısa dönemli de olsa bir amacı olmalı.
 Bu amaç maddiyat duyguları ile törpülenmekten ziyade bir hedef taşıyan nitelikte olmalı.
Okullarda alınan eğitim başarı merdivenleri için sadece yoldur. Belki bu cümlem hafife almış gibi bir izlenim oluşturmuştur zihninizde nitekim öylede. Çünkü Üniversitelerde alınan eğitimi yeterli bulmuyorum istisna olan üniversiteler vardır o vakit sözüm meclisten dışarı derim. Bir şeyleri bulmak ve ya bir buluş gerçekleştirmek için bilim adamı ya da senarist olmaya gerek yok veya iki üç üniversite bitirmeye de gerek yok. Yeter ki içinde hayal gücünü, araştırma dürtüsünü, heyecanını kaybetme.
Buluşu gerçekleştirdik. Peki ya sonra? Kim tutacak elimizden sermaye lazım ve ondan önce de fikir hırsızlarından korumak ve buluşumuza can vermek gerek. Onu sahiplenmeliyiz ki yetim kalmasın. Verilen emeği heba etmek yakışmaz. Pusuya yatmış rakipler fark etmeden patentini bizden önce alıp ürünümüze hemen kafa kâğıdı çıkartabilirler. Bizler buluşumuz için onlardan önce patentini almalıyız. Böylece fikir mafyaları bizden ürünümüzü çalıp hak talep edemezler.
Kaliteli buluşlar bulup bunlar için atılan her bir adım sonrakiler için bir basamaktır. Bu basamakları arttırmak için bir adım gerekiyorsa neden duruyoruz?
Ürünün patentini almadan üretime geçmek demek kuzuyu kurtlara sunmak gibi bir şey olur. Patentini almazsak akıl borsacıları, fikir mafyaları elde ettiğimiz bütün konumumuza şıp diye konmalarına ve bize hak arama hakkını bile elimizden almalarına olanak sağlarız.
 
Sadece bununla değil dünya piyasasına açılmayı hedeflediğimizde bazı ülkelerin duvarına çarpabiliriz. Nasıl mı? Bazı dünya ülkeler, ülkelerine giriş yapılacak fikirler veya icatlar için patent istiyorlar. Mesela bizim İstiklal Marşımız Türkiye Cumhuriyetinin resmi marşı bunu hepimiz biliyoruz ama maç esnasında bunu söylemek için bizden resmi marşımızın patentini istediler.  Nerde dediler, nasıl sizin oluyor dediler, ispatlayın dediler peki biz ne yaptık. Bende bilmiyorum unuttuk gitti patentini aldık mı almadık mı belli değil. Bir açıklama bile yok… 3 nokta yetmez ………….
Buluşumuzun patentini almadığımız için çaldırdığımız buluşun sefasını onlar, ceremesini tembellikten üstünüze almadığınız için siz çekersiniz hatta ben size soğuk su ikram edeyim…
Patentini aldığınız ürünlerinizle dünya piyasasına açıldığınız zaman hem kendi kariyeriniz hem de ülkeniz için kaliteli imaj oluşturursunuz. Yani yapılan her icada her buluşa değer verdiğinizi sahiplendiğini ispatlamış olursunuz.
Saygı ve sevgilerimle.
Yazar: Saadet TOPÇU
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...