Reklam
Pusula Sizden ‘Efor’ (Bizden) Gençlikten! - Yarışma Makalesi 39
(486 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Bulgu akdetmek için zaman, efor, birikim ve sabır en büyük ihtiyaçlardır. Buna karşılık çaba harcamayan ve taklit yapanlardan buluşları korumak yönelik patent almak son derece ehemmiyettir. 
Buluş bir nevi de iddiadır, rakiplerine ve topluma açık statükodadır. Buluşta fikrin orijinal bir içtihat (fikir) olması gerekir.
Patent, bulucusu tarafından yeni icat edilmiş ve sanayiyi de içine kapsayan ürünlere verilen koruma belgesi olarak bilinmektedir. Bir buluşun patent ile himaye altına alınabilmesi için; yeni, bilinen durumundan daha üst seviyede olması ve sanayi alanını kapsaması gerekmektedir.

Rekabet stratejisinde büyük merci kaplayan patent, ülkelerin gelişmesinde de katkısı büyüktür. Maalesef ülkemizde patent in tefsirini, manasını ve ne gibi haklar sağladığı bilincine varılmamaktadır. Bunun en büyük nedeni de yeterli düzeyde eğitimin alınmaması olabilir. Yani sıfırdan, konuyla ilgili yeterince eğitimini almamış birisinin bu mevzu da buluş yapması zordur. Ancak dayanışmayla çalışarak genç buluşçular için de fırsatlar oluşturulabilinir. Başka bir acıdan da insanlar buluşların da kullandıkları malzeme yahut ekipmanlarının başkası tarafından bulunmuş olmasından dolayı patent almaktan çekinmektedirler. Aslında bunun hiçbir önemi yoktur. Bir diğer husus da patenti alırken ödenen ücrettir. Kimi buluş sahipleri ücret nedeniyle patent almaktan feragat etmektedirler.

Profesyonelliğe önem veren her firma patente daha duyarlıdır. Zira patent mucidinin mülkiyeti altına girer, bunu benimseyen firmalar patent alımına önem vermektedirler. Bir bulucunun buluş yaparken en çok dikkat etmesi gereken husus; insanlığa ve doğaya faydalı bir buluş olmasıdır. Ondan önceki ürünün, sitemin daha üstünde olması ve daha yeni yollar açması şarttır.
Global dünyada işsizlik sorunu oldukça hassas düğüm noktası halini almıştır. Patent işsizlere yeni bir iş imkânı da sağlayabilmektedir. Türkiye’de patent belgesinin verilmesi için tek yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü’dür.

Şu vakitler altının bir hayli tavan yaptığı devrinde. Artık neredeyse her alanda bilgi en önemli altın bilezik olmaya başladı. Eskiden beden gücü ile geçim sağlanırken şimdi hızla gelişmekte olan dünyamızda beyin gücü daha ön plana çıkmaktadır.

Türkiye de bulgu akdeden bulucunun yeni kuşaklarla birlikte çalışması ve onlara teşvik etmesi ülkemizdeki buluş sayısının artmasını sağlayacaktır. Ayrıca televizyonlar da bilgi verilmesi, özendirmeye yönelik reklamlar yapılması bu konuda bilgisi olmayanlarında bilgi sahibi olmasını sağlanmış olunur.

Yazar: Gamze COŞKUN
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...