Reklam
Ben Buldum, Benimdir! - Yarışma Makalesi 41
(53 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Ben bir şey buldum! Nihayet! Çok düşündüm, araştırdım. Günlerce, haftalarca… Ama bir şeyler eksikti… Bir sabah gözümü açtığımda gördüğüm o resimde -ilhamın geldiği an-
aradığım her şey vardı. Eksiksizdi. Çok sevindim ve korktum. Hem bu fikrimi herkesle paylaşmak istedim, hem de kimse bilmesin istedim. Çünkü bu fikri ben buldum, benimdir!
Tasarım yapmak,  yeni bir fikir bulmak çok zordur. Daha önce yapılmamış, yaratıcı, yeni, faydalı bir buluş… Üzerinde düşünmek, araştırmak, üretilebilirliğini de hesaba katmak gereklidir. Bu kadar çaba, harcanan para ve zamandan sonra akla gelen bir soru: “Ya projem çalınırsa!” İşte tam da bu noktada patent devreye girer.
Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkıdır. Ülkemizde patent, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilir. Makineler, araçlar, aygıtlar ve her türlü üretim yöntemleri, patent korumasının kapsamındadır. Başkası tarafından tasarlanmamış, yeni ve türlerinden farklı olan, yeni bir teknikle yapılan, herhangi bir sanayi dalında üretilebilir ve kullanılabilir olan buluş konusu ürünler, patentle korunacak buluşlarda aranan kriterlerdir.
Patent sahibi, ürettiği malının başkaları tarafından imalini, kullanımını ve satılmasını engelleme hakkına sahiptir. Patent yasalarının amacı; buluş yapmayı, yenilikleri ve yaratıcı fikri faaliyetleri teşvik etmek için gerekli olan korumayı ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamaktır. Patentli üründen yetkisiz olarak faydalanmaya kalkışanlar mahkeme kararıyla tazminat ödemek zorunda kalırlar. Buluşların kalitesine göre patent süresi 16-20 yıl arasında değişir.
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, fikirlerin yayılması daha da kolaylaşmıştır. Fakat bu,  hem olumlu hem de olumsuz bir durumdur. Tescilli ürünlerin yayılması sahibine ne kadar yarar sağlarsa, tescilsiz ürünlerin yayılması sahibine bir o kadar zarar verir. Çünkü taklitlerine karşı korunmasızdır. Çalınma ve taklit edilme riskinden ancak patent alınarak korunur.
Geçenlerde gittiğim bir mağazada, gördüğüm o güzel kumaşların içinde biri vardı ki beni çok şaşırttı. Desen yarışmasına sunduğum ve benim tasarladığım desenlerden biri… Çok sevindim. Demek ki benim tasarımımı metrelerce kumaşa basmaya uygun görmüşlerdi. Ama bundan benim çıkarım yoktu. Çünkü yarışmaya eser gönderirken, eserin telif hakkını yarışma sahibine devredersiniz. Eğer, emek harcadığınız bir fikrinizin patenti size ait değilse, onu üreten, yayan, satan herkes dışında, siz hiçbir maddi ve manevi fayda görmezsiniz. Bunu ben yaptım deseniz de kimse size inanmaz. Bu yüzden emek ve zaman harcanarak ortaya çıkan her buluşun patentle korunması gerekir. Patent, o fikrin sahibinin emeğine karşı bir saygıdır. Ayrıca patent sadece fikir sahibine hak sağlamaz. Ekonomik ve sosyal gelişmeye katkıda bulunmak, yabancı yatırımları artırmak, ülkenin ekonomik ve siyasi ilişkilerini artırmak gibi işlevleri de vardır.
Buluş sayısını artırmak, fikir sahiplerini korumak ve ülkenin gelişimine katkıda bulunmak için, patentin önemi ve faydaları vurgulanmalı, insanlar bilgilendirilmeli ve bu konuda çalışmalar yapılmalıdır.
Yazar: Nalan KARAPÜR
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...