Reklam
Türkiye'de Patent Nedir? - Yarışma Makalesi 44
(510 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patent; bilindiği gibi ülkedeki buluşların, keşiflerin artması için oluşturulan bir yol. Niye? Sen, ben bulduktan sonra kaç kişi buldum der bu Türkiye'de o zaman ne bilim olur ne teknoloji
ne üretim olur ne rekabet bunun için bunları önlemekte kullanılan yasal bir yol.
Patentli bir ürün bir buluş hem ülkeye hem rekabete yol açar rekabette üretime üretimde o şeyin daha çok geliştirilmesine neden olur. Ülkemizde pek fazla buluş var mı peki hayır yeterince yok çünkü bu ülkenin eğitim düzeni, sistemi ve bu ülkenin diğer bilmediğimiz sistemi buma izin veriyor mu?
 
Diğer ülkelerin gelişmemesi için bir sürü olaylar oluyor bunu engelledik diyelim fakat eğitim sistemimiz yeni bir buluşa değil bulunan buluşlara daha çok ilgi gösterilip okutulup gösteriliyor. Buna bir örnek verebiliriz zamanın Türkiye’sinde uçak üretimi yapılmaktaydı ve başarılı bir şekilde yol kat ettik ama sonuç fabrika kapatıldı. Başka ülkelerden uçak siparişini biz verdik üretirken tüketen olduk. Eğer bu bu böyle değil de üretimde kalsaydık kendi markamızı oluşturup patentimizi ve bunun doğurduğu ileri evre araştırmaları gelişmeleri daha farklı bir Türkiye ve daha farklı bir millet olurduk.

Diğer bir örnekte Türkiye’de yapılan ilk yerli otomobilimiz ‘devrim’ bu otomobilimiz yerli mühendislerimiz tarafından 120 günde geliştirilip dizayn edilip yapıldı bu çok kolay bir şey değil ama bu işte bizim Türk mühendislerimizin isteyince neler yapabildiğini görmemize bir kanıt oldu. Ama sonuçta yine gelişen Türkiye yine gelişmek için bir yol kat edemedi.
İşte bu sebeplerden dolayı bu ülke uzun bir yıl geriden geldi ve kendi markasını hiç oluşmadı. Eğer üretmiş olsaydık ve bunu ilerletebilseydik buna izin verselerdi gelişmeye ve rekabete ne kadar doyacak bir ülke olurduk. Daha sonra bu ülke ne kadar gelişmiş kişi başına düşen gelir ne kadar fark etmiş işsizlik sorunu nasıl ortaya çıkmamış olurdu görebilirdik.
 
Bunları niye anlattım burada değinmeye çalıştığım şey tüm ülkeler marka olmak peşinde global bir dünyada yaşamaya başladık ve aldığınız çoraptan tutun yediğiniz tüm şeyler marka olmalı diyoruz çünkü biz buna konuşlandık işte bunun gibi ülkelerinde markalaşma savaşı yüzünden kimimiz geliştik kimimiz ikinci planda kaldık şimdi bakarsak gelişme gösteren ülkelerin ellerinde bizde daha olmayan bir çok şeyin patenti bulunmakta neden çünkü marka değerlerini kaybetmemek için bu yasal hakları kullanıyorlar bizim ülkemizde insanlarımız kendi haklarını bilmiyorlar daha eğer eğitim seviyesi geliştirilip yeni beyinler çıkarırsak markalaşma yönünde adımlar atacağımıza inanıyorum bunu değiştirecek kimseler varsa bu yeni nesildir.

Yazar: Mehmet KAMIŞ
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...