Reklam
Patent - Yarışma Makalesi 45
(35 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patent nedir? Patent neden vardır? Hiç düşündük mü? Evet, ben düşündüm. Patent belli bir buluş icat gibi şeylerin güvenliği ve bilgi doğruluğu için alınan bir önlemdir. Patent, neden bulunmuş bu patent? Hadi patent olsun mu demişler? Hayır, tabii ki.
Çünkü eskiden ve şimdi bile devam eden bir bilgi hırsızlığı söz konusu. Bu tür konuları önlemek amacıyla düşünülmüş “patent”.

Artık patent bile amacından saptırıldı. Artık bilgi hırsızlığını önlemek için değil de; para kazanmak için patent yaptıranlar var. Bu hem saçma hem de yanlış bir davranış. Neden yapıyorlar? Para için. Para nedir? Bana göre hiçbir şey. Ama onlara göre hayat. Patenti amacından saptırmamak ve doğru şekilde kullanmak hem insanlık hem de bizim için iyi olacaktır.
Bir de şu konu var ki; “Patent yaptırsam ne olacak bir şey mi değişecek?” diyenler var. Buna hem üzüntü hem de sinirli bir şekilde “Evet” demek istiyorum. İnsan emeğine, kendi emeğine insanların da sahip çıkmaları gerek. Yoksa vay bu dünyanın haline!

Artık patentin ne olduğunu gördük ama önemini hala anlamayanlar var. “Hadi canım bu kadar önemli bu şey?” diyenlere de bir şeyler tasarladıklarını düşünüp buna bir yıllarını verdiklerini düşünsünler, bittiği zaman fikrinizin ve tasarınızın çalındığını düşünün emeğiniz boşa gitti. Patentin önemini inşallah anlamışızdır. Çünkü geçmişte, şimdi ve gelecekte her daim bize yarayacaktır.
Yazar: Salih Alper KARA
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...