Reklam
Birinci Kalite mi İkinci Kalite mi? - Yarışma Makalesi 46
(11 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Çin! Dünya ekonomisinin Atlas’ı diyebileceğimiz ülke. Yunan Mitolojisinden meşhur Atlas’ı herkes duymuştur sanırım. Duymayanlar için burada bir kez daha söyleyelim Atlas’ın kim olduğunu. Grek Mitolojisinde Atlas dünyayı
dengede tutan , dünyanın dengede olması için dünyayı sırtının üstünde taşıyan bir yarı tanrıdır.
Ben bugünkü Çin’i de Atlas’a benzetiyorum. Dünya ekonomisine yön veren, işçiliğin ucuz, teşvikin bol olduğu. Tarihin başlangıcından beri ayakta duran sarı benizli ülke.
Tabi bu bahsettiğimiz ülke eski medeniyet felsefesinde değil. Çok değil bundan birkaç yıl önce mafya rejimi ve komünizm felsefesi ile her şeyin dengelendiği Çin’i dünya sarı benizliler ve küçük insanlar yakıştırmaları ile görmezden geliyordu. Ama o günün görmezden gelinen ülkesi bugünün ekonomi devi haline geldiğinde sarı benizliler sözcüğünün yerini Çinli Yatırımcılar aldı.
Bugün umut ülkesi haline gelen, dünyanın dev firmalarının fabrikalarını barındıran Çin kalitesiz yakıştırmalarını da geride bırakırken kat ettiği maceralı yolun keyfini sürüyor.Aslında varılan noktaya baktığımızda Çöllerin Ülkesi Çin yatırımcıların Nirvana’ya ulaşma umutları. Fakat bu ikinci bahar ülkesinin vaat ettiği ufuklar çok da aydınlık değil. Tamam, büyük bir firmasın, kaliteli bir üreticisin. Çin de ucuz işçilikle çok muhteşem bir üretim tesisi kurmak her açıdan çok cazip gelebilir. Ama hemen yanında, çok uzak değil senin yarattığın bir ucu gözükmeyen tesisin altında kurulan 200 m2 atölyede ürettiğin ürünün aynısını üreten ve yarı fiyatına piyasaya sunan bir firmanın olmasına kim engel olabilir.
İşte şimdi gerçek Çin’i konuşmaya başladık. Avrupa ve Amerika kıtasının can damarı olan marka tescil ve patent değerleri bu umut ülkesinde sadece kısa cümlelerden ibaret.
Patent! Bir buluşa günlerce, aylarca hatta yıllarca emek harcadıktan sonra, bu emeğin, bu azmin ve sonunda ulaşılan mutluluğun sadece sana ve emek verenlere ait olduğunu resmileştiren belge.
Yani bir anlamda seninle aynı alanda uğraş veren insanlardan önde olduğunu ve sana saygı göstermelerini gerektiren bir nişane. Bu dilimizin söylemeye hiç alışık olmadığı kelime bugün ve bugünden sonra dünya ekonomisinin göz bebeği sembolüdür ve öylede kalmalıdır.
Çok emek verdiniz ve bir buluş yaptınız. Eski zamanlarda bu işin olumlu ve olumsuz tepkileri ve yaptırımları vardı ama şimdi bir şey bulmak fazlasıyla değerli ve bu iş için enstitüler kuruluyor. Buluşunuzu seri bir üretim ağına çevirmek için önce bir mekân oluşturdunuz ardından da personel tedarik ettiniz. Buraya kadar her şey güzel.
Şimdi önünüzde iki yol var. Bulduğunuz ürüne herhangi bir patent almayıp birkaç gün sonra özellikle bir de tüketicinin arzu edeceği bir buluşsa, buluşunuzu farklı isimler adı altında ya da aynı isimle bile başka firmaların vitrinlerinde görüp boşa giden emeğinizin arkasından hiçbir şey yapamamanın çaresizliğini yaşayabilirsiniz.
Ya da diğer yolu seçerek buluşunuzu patent ile resmileştirip siz satışını gerçekleştirebilir veya size hasetle imrenen diğer firmalara satış hakkı tanıyabilirsiniz. İşte bu kadar kolay emeğinizin değerlerini korumak.
Üstelik eğer ilk yolu seçerseniz zararı paylaşacak bir sürü insanı da yanınızda sürükleyeceğinizi bilin. Bu buluşun üretimine emek veren personeliniz, siz bu buluş için çaba sarf ederken arkanızda her zaman sizi destekleyen eşiniz ve belki güzel bir yaşamı fazlasıyla hak eden bukleli saçlı küçük melek seçiminizin sonuçlarını sizinle paylaşacak masum kurbanlar olacaktır.
Siz okul okumamış ve eğitim görmemiş biri olabilirsiniz. Bazı yeteneklere doğuştan sahip olabilirsiniz bu yeteneğinizi doğrudan kullanıp güzel bir buluş ortaya koyabilirsiniz ve başarılı da olabilirsiniz. Ama bu işin doğru yolu şu anda yaşadığımız bu çağdaş dünyada yeteneklerinizi eğitimle harmanlayıp üst seviyelere taşımaktır. Bugün dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde yetenekli insanları keşfetmek için kurulmuş organizasyonlar dünyayı bir uçtan diğerine gezerek bu insanları kendi ülkelerine kazandırmaya çalışıyorlar. Güzel Türkiye’mizde de işte yapılması gereken bu. Öncelikle bu yetenekli insanları deneyim sahibi bir ekip ile, bu alanda kurulacak dernekleri, akademileri, organizasyonları arttırarak bulup ülkemize kazandırmak, sonraki adım ise yetenekli insanları yeteneklerini kullanabilecekleri alanda eğitmek ve önlerini açmak. En son adım ise yetenekleri ile bir buluş ortaya koyduklarında onlara destek olarak emeklerini nasıl koruyabileceklerini öğretmek. Sanırım bu iş emek çalmak kadar kolay olmasa gerek ama doğru olan her zaman zahmetlidir.
Sonuca gelecek olursak; Eğer yetenekliyseniz ve avuçlarınızda emeğinizi tutuyorsanız. Karşılığını almak çok basit. Emeğinizi patent ile belgeleyerek size ait olduğunu tüm dünyaya kabul ettirin. Ülkenizin kalkınmasını sağlamak, birçok insana istihdam sağlamak sizin elinizde. Patentinizi alın ve taklitlere meydan bırakmayın. Yoksa Bir gün yolunuz bir iş veya turistik seyahat için Çin’e düşer. Hong Kong’un ışıl ışıl sokaklarında bir mağazaya girmek istersiniz. Mağazaya girdiğinizde gördüğünüz popüler ürün size hiç de yabancı gelmez. Evet doru görüyorsunuz buluşunuz Çin’e kadar ulaşmış. Siz buluşunuzu gururla seyrederken satıcı size şu soruyu yöneltebilir. “Aynı ürünün 1. kalite sinimi 2. kalitesini mi 3. kalitesini mi istersiniz?“

Yazar: Burak ALTINSOY
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...