Uluslararası Tasarımda Türk Ekibin Başarısı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Dünyanın en prestijli yarışmalarından birisi olarak kabul gören Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA 2007) yarışmasında Hakan Gürsu ve ekibi 'Volitan' adlı tekne tasarımı ile birincilik kazandı. ODTÜ Öğretim Görevlisi ve endüstri ürünleri tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu ve yardımcı tasarımcı Sözüm Doğan
tarafından tasarlanan 'Volitan' adlı proje, geleceğin en yenilikçi ve çevreci teknesi olarak IDA 2007'de büyük jüri tarafından 2 başlık altında birincilik ödülüne layık görüldü. Volitan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlandı. Güneş panellerini hareketli katı yelkenler olarak kullanan tekne dışında yer alan 2 adet hareketli elektrik motoru ile destekleniyor. Volitan, nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı. Yakıt bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran, 18-20 deniz mili ile gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabilen ayrıca yüksek manevra gücüne sahip, 32 metre boyunda bir yolcu teknesi.
2007-10-16
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Fikrin Cilası - Yarışma Makalesi 62
Aidiyet duygusu… İnsani bir duygu ya da çok büyük bir kişilik sorunu... Aradaki ince çizgiyi görmek yeri ve zamanı gelmediğinde neredeyse ütopik, neredeyse hüsran.
Evrenin varoluşundan bu yana üreten geliştiren ve durmak bilmeyen insanoğlu aynı anda
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...