Reklam
Patent Zamanı - Yarışma Makalesi 55
(16 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Herhangi bir alanda yapılan sanayi sorununun çözümüne buluş diyoruz. Bu sorunları gidermek için buluşların olması güzel fakat asıl sorun yaptığınız buluşun önemini biliyor musunuz? Buluşunuzu korumak için bir şey yapıyor musunuz?
Cevabınız hayırsa, çok şey kaybediyorsunuz ve kaybettiriyorsunuz. Nasıl mı? İlk olarak bir patent sahibi olmadığınız için. Peki nedir bu patent?
 
Buluş yapan bir kişinin bu buluşu üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkını gösteren belgeye patent diyoruz. Peki neden patent alınmalı? Çünkü; buluş yapan kişiyi ödüllendirmek, bu buluşla gelen bilginin yaygınlaşmasını sağlamak, yapılan buluşun başkası tarafından kopya edilerek kendimize rakip olmasını engellemek hatta bireysel değil de şirket olarak düşünürsek bir şirketin patent sayısı ne kadar çoksa şirketin pazar değerinin yani marka değerinin o kadar arttıracağını bilmemiz yeterli. Buradan da yola çıkarak marka değeri artan bir şirketin daha çok işçi alımı yapacağını fark ederiz. Böylece ülkemizde işsizlik oranında azalma ve kalkınma yaşanacağını görebiliriz.

Peki bu kadar önemli olan bir konuda ülkemiz ne durumda? Yeterince patente sahip miyiz? Hayır, yeterince patente sahip değiliz ve Türkiye bu konuda diğer ülkelere oranla geri . O zaman patent sayısını arttırmak için neler yapılmalı? Özellikle şirketler bu konuda yoğunlaşmalı. Şirketlerin bu konuda ilerleme kaydetmeleri hem ülkemize hem de kendi markalarına değer kazandırır. Ayrıca dünya pazarında da markalarına yer açacaklardır. Tabi ki ilerleme kaydetmemiz için sadece şirketlerin yoğunlaşması da yeterli değil. Bireysel çalışmalarımız artmalı üniversitelerin ilgili bölümlerinde patent bilinçlendirilmesi yapılmalıdır. Üniversiteler de yapılan bu bilinçlendirmeler sayesinde ayrıca kafalarda oluşan soru işaretleri de azalmış olur. Mesela her buluşun patent alamayacağı bilinir.  Patent almak için; buluşun bir yenilik içermesi gerektiğini, sanayide uygulanabilecek olması ve alanın da uzman kişilerin kolayca uygulayabilmesi gerektiğini öğrenir. Bu özellikler olsa bile patent alamayan buluşlar olabilir. Bunlar: keşifler, matematik metotları, bilim eserleri, bilgisayar yazılımları, insan vücuduna uygulanabilecek cerrahi tedavi –teşhis usulleri…

Patent alamazlar çünkü; bütün insanlığı ilgilendiren, insanlığın yararına olan buluşlardır.
Peki nasıl buluş yapılır? Farklı konular arasındaki ilişkileri araştırabiliriz. pratik çözümler düşünmek hayatı kolaylaştıran buluşlara götürebilir. Cesaretli olmalı. çılgın çözümler düşünmeliyiz.
İşin özü; patentin ne demek olduğunu bilmeli. Patentle neler kazanacağımızın farkına varmalıyız. Ayrıca unutmamalıyız “Patentler ulusaldır, dünya patenti yoktur.”

Yazar: Gonca KASAP
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...