Reklam
Patentin Buluşlar Üzerinde Bıraktığı Etkisi - Yarışma Makalesi 56
(13 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patentin önemi? Patent bir ürünü buluş sahibinin kendisine ait olduğunu bildiren belgedir. Patent yapan insanların kazançları? Patent yapan insanların kazançları bir ürün buluyorsun örneğin o büyük ihtimal korsan yada çalıntıya düşüyor. Bunun için patent yapan insanlar patent belgesini alarak ürünü kendisine ait olduğunu kanıtlamış oluyor.

Patentin ülke kalkınmasına etkisi?
Patentin ülke kalkınmasına etkisi çok büyük önem taşır. Örneğin bir ülke çok sağlam marka üretiyor örnek verecek olursak Sony bir Japon kökenli elektronik sistemler üreten büyük bir firma Japonya bunun patentini almasaydı bu ülke belki bu marka ile yükselemeyecekti ancak Japonya yaşadığı şu sıkıntılı deprem ve tsunami günlerinde Japonya artık belli bir süre tüm dünyaya ürün gönderemeyecek mesela bazı patentli ürün markalarını büyük ülkelere patentini vererek bu sıkıntılardan kurtulabilir.

Buluş nasıl yapılır?

Buluş insanoğlunun aklına merak gelen yararı olabilecek düşüncelerin toplamıdır. Örneğin bir firmanın da dediği gibi ‘BİZ DAHA İYİSİNİ YAPANA KADAR EN İYİSİ BU’ diyerek insanoğlu daha neler üretir fikrini ortaya koyuyor.

Türkiye’deki buluş sayısını artırmak için neler yapılabilir?
Türkiye’deki buluş sayısını artırmak için neler yapılabilir. Aslında dünyada Türkler kadar zeki bir millet yok sadece Türklerin biraz çalışma huyu yok. Mesela Japonya’nın çok çalışması Almanya’nın müthiş disiplini ve de Türklerin müthiş zekası. BU üç ülke birleşerek müthiş bir buluş kombinasyonunu oluşturur.

Neyse, isterseniz bunu maddeler halinde yazayım;
a) Öncelikle tüm halkımız korsana karşı bilinçlendirilmelidir.
b) Türkiye genç nüfusa sahip olduğundan Türkiye’yi Türkiye’nin gençlerine emanet edilmesi ve fikirlerinin dinletilmesi
c) Ve en önemlisi Türkiye’den asla bir başka ülkeye beyin göçünü yasaklanması gibi maddeler buluş sayısını artırabilir niteliğinde.

Üniversite de alınan eğitim buluşçu olmak için yeterli mi?
Bence yeterli değil neden Türk milleti haklı olarak hele bir üniversite okuyalım da iş bulalım hesabında bu böyle olmamalıdır. Üniversitede hep öğrenciler vize-finaldir sınavlarıdır gidiyor herhangi bir buluş yok. Yine de unutmayalım ki tüm ülkelere mühendisliğin çok önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Bir ülke ne kadar çok mühendis çok iyi yetiştirip işi çok iyi öğretiyorsa o ülke kalkınır.

BİR ÜLKENİN GELECEĞİ ANCAK MÜHENDİSLERİN BECERİSİYLE SINIRLIDIR.

Patentin işsizliği önlemeye katkısı nasıl olabilir?
Patentin işsizliğe önlemeye katkısı şöyle olabilir ne kadar ekmek o kadar köfte yani ne kadar buluş o kadar patent ne kadar çok ürün buluşu olursa buluşçu sayısı ne kadar çok olursa patent sayısı da artar buda bir sürü şirket bir sürü firma anlamına gelmektedir şirket ya da firma işçi alacaktır buda işsizliği azaltır.

Yazar: Cüneyt AYBAKAN
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...