Reklam
Patentin Önemi Nedir? - Yarışma Makalesi 57
(421 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Patentin önemi? Vitrini göze hoş tutmaktır, patentin önemi… Bir mağazan var ve vitrini canlı duruyorsa müşterisi bol olur. Patentin en önemli nedeni bu olmasaydı, ülkemizdeki patent sayısını 1 milyona ulaştıracağız hedefi konmazdı zaten.
Bir fikriniz, bir hayaliniz ve bunu gerçekleştirecek hırsınız varsa, adım atmalısınız. Fikirleriniz sadece fikir olarak kalmamalı. Yaptıklarınızda patentsiz kalmamalı ki yaptığınız sadece size kar kalmasın.
Vizontele filminden bir replik:
-“Vizon tele, resimli radyo, şerefsizim benim aklıma gelmişti! Gerçek!”

Deli Emin’in aklına geldiği fikri yapıp önüne koyduğunu düşünsenize. Televizyonu resimli radyo diye dünyaya pazarlıyorduk şimdi. Bu ülkenin delisi bunu yapıyorsa akıllısı ne yapar diyen ülkeler bize yanaşmak için rekabete girerlerdi. İşin espri tarafını bir yana bırakacak olursak; atılacak her adım, yerinde saymayan her fikir, patenti alınan her ürün bu ülkenin altına yerleştirilen bir dinamodur.
Patent Yapan İnsanların Kazançları
Samimi olmak gerekirse hepimiz burada kişisel bir kazanç için birlikteyiz. Toplum çapında kazanma arzusunu henüz kazanmamış bir milletiz. Duygusal hem de fazlasıyla fakat para da duygusaldır. Patentini alacak kadar değerli bir buluşunuz varsa eğer enim olun çok iyi paralar size doğru yola çıkmışlardır bile. Kişinin kendine olan özgüveni her şeyden önemlidir. Özgüvenini kazananın para kazanma derdi olmaz, nasılsa para bulur çünkü. Ne istediğini bilir, nasıl alması gerektiğini de.

Çin’de kendi doğalgazını üreten bir çiftçinin röportajını izlemiştim. BBC belgesel programının yapmış olduğu bir röportajdı bu. Adam basit bir düzenek ile inek, koyun ve tavuklarının gübrelerini bir havuzda biriktirip içinden hortum çekmiş ve çıkan doğalgazı evinin istediği bölümünde kullanıyordu. Karısı çok mutlu olduğunu çocuklarına yemek pişirmek için daha temiz koşulların oluştuğunu anlatıyordu. Bu fikir kimden çıkmıştı. Bunu yapan kimdi. Bu buluşun patenti kimdeydi. Bu soruların cevaplarını bilmiyorum ama ortada kazanan çok kişi vardı.
 
Patentin Ülke Kalkınmasına Etkisi

Doğal zenginliğin varsa ve kullanamıyorsan, barajların senin için üretmiyorsa, uçak yapmak istediğinde ben sana veririm denilip engelleniyorsan, arada yapmış ve incir çekirdeğini doldurmayan bir nedenden dolayı seri üretime geçmemişsen, hep hazıra itilmiş ve karıştırılmışsan eğer, geri kalmışlığın simgesi olmuşsun demektir.
Patentin varsa işe yarar bir buluşun vardır anlamına gelir. Bulduğun her neyse eğer Türkiye deki bir insan için gerekliyse Japonya’daki bir insan için de gereklidir. Üretirsen hammaddeni de kullanırsın, kendi işçiliğini de. Senin yaptığın iş için para basılacaktır, içeriye döviz gelecektir. Ve bu, ekonominin büyümesi yaşam standartlarının yükselmesi anlamına gelir.

Buluş Nasıl Yapılır?

Önce buluş yapılmaz, düşünülür. Düşüneceksin.. Kendine soracaksın acaba? Diye. Acaba bu böyle olsaydı daha iyi olmazmıydı. Bu sorunun peşine takılıp gideceksin. İşi mantıklı bulup uygulamaya geçmeden önce iyice üzerinde durup yazmak gerekir. Daha sonra iş uygulamaya gelindiğinde gerekli malzemeleri temin edip, iş hangi alana giriyorsa o alanda bir ustadan yardım almak gerekir. İcadın ilk denemesinde başarısız olunsa bile verim alana dek yılmadan çalışılmalı. Deneme başarılı olduktan sonra kapılar artık ardına kadar açıktır.

Türkiye deki Patent Sayısını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Baştan aşağı bir bilinç! Türkiye deki buluş sayısını artırmak için ülke çapında bilinçli olmak gerekir. İlkokul öğrencilerine bilinç, ortaokul ve lise öğrencilerine uygulama alanları oluşturmak gerekir ki gelecek nesil üniversiteye geldiğinde icat için bir hoca bilincine ihtiyaç duymasın. Bir TV programında, icadı olan kişiye zengin işadamları o icadı beğendikleri takdirde ortaklık teklif edip o icadın seri üretimine geçiliyordu. Bu gibi TV programları, kampanyalar, ülke çapında reklamlar yapmak, önce halka; ben bunu yapmalıyım dedirtmeli. Daha sonra içi boş olmayan kurslar verilmeli ki bilinç artsın. Cahille yola çıkan yolundan olur. Bir akıllı icat yaparsa yarın birlikte yürüyeceği kişiler halktan birileri olacaktır. Halkın bilinçlenmesi ülkenin yeşil dünyasını arttırır, ülke daha derin nefes alır.

Üniversitede Alınan Bilgi İcat İçin Yeterli mi?

Gerçekçi olup gerçekçi düşünelim ve icat etme yolunda hiçbir gerçeği göz ardı etmeyelim ki buluşlarımız gerçekçi olsun.
Ülkemizde kolejler ve paralı okullar dışında öğrencileri üretime itecek bir yapı mevcut değildir. Belli başlı devlet üniversiteleri ve paralı üniversitelerdeki öğrenciler diğer üniversitelerin toplam nüfusunun onda biri kadardır. Futbol da bir terim vardır, her attığın doksanı bulsun ki en az biri gol olur ve bu da maçı almana yetebilir. Ne kadar çok düşünen olursa, bu bilinci ne kadar çok öğrenci kaparsa elbet birinin buluşu ülkenin tarihini değiştirecektir. Yeter ki üniversite hocalarının kafalarının yapılandırılmış ve uygulama alanları oluşturulmuş olsun.

Patentin İşsizliği Önlemede Katkısı Nasıl Olabilir?

Patent demek icat demektir, icat üretim, üretim ise istihdam.
Bir milyon patente ulaşma hedefimizi şöyle bir düşünelim. Mevcut 500 bin patente ek olarak 500 bin patent, 500 bin yeni üretim.
Diyelim ki bir üretim için işçiler işin başında hem pazarlamayı hem de üretimi gerçekleştirsin. Bu en az üç işçi demektir. Bu da bir buçuk milyon işçi eder. İşlerin şöyle bir rayına oturduğunu düşünürsek. Keyifler nasıl yerine gelmesin ki…

Yazar: Cafer ATABEY   
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...