Reklam
Fikrin Cilası - Yarışma Makalesi 62
(7847 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Aidiyet duygusu… İnsani bir duygu ya da çok büyük bir kişilik sorunu... Aradaki ince çizgiyi görmek yeri ve zamanı gelmediğinde neredeyse ütopik, neredeyse hüsran.
Evrenin varoluşundan bu yana üreten geliştiren ve durmak bilmeyen insanoğlu aynı anda
her geçen gün biraz daha karmaşaya, haksızlığa, yorulmuşluğa koşar adımla ilerliyor. Tüm bunlar yaşamın gereği olabilir ancak fazlasının tahammül sınırlarını aşacağı tartışılmaz bir gerçek. Günümüzde bu sınırı aşırı zorlayan hatta yer yer aşan dünya ülkelerinin çoğunun gündem maddesi olmaya layık haksızlığın ahtapot kollarından biri de fikir hırsızlığı. Özellikle sanayi devriminden sonra gelişen ve büyüyen serbest ekonomi ile birlikte aynı dönem içerisinde yetişen asıl soygunculuk, teknoloji hızının baş döndürücü olmasının yegane sebebi. Üretim sektöründe her taşın altından çıkan nankörlük. Peki ama tablo gerçekten bu kadar kötü mü?

Önlemler alındığında bir kısım başarılı sonuçlar gerçekten etkileyici olabilir. Bu bağlamda patent kişiliğin sigortasıdır. Her açıdan mükemmele yakın olduğu düşünülen fikrin cilasıdır. Kalitenin insan gözünde parıltısıdır. Tozu alınmamış her icat kişilerin hayranlıklarından uzak kalır. Ürünün karakterize edilmesi tüketici ile firmayı birbirine yakın kılar. İnsan fikrine verilen önemin doğru bir şekilde yansıtılması her dönem takdire şayandır.

İşte bu sebeplerden ötürü patent alımını eğreti görmek, büyük bir yanlışa teşebbüsün ilk adımıdır.Teşvik ve takdir ışığı altında yaygın kullanımı sağlanmalı bilinçlendirmenin önü açılmalıdır.

Aksi halde hüsran dolu Ütopya Cumhuriyetinin insanları olmamak içten bile değil…

Yazar:Yusuf Burak BOZKURT
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...