Patent Maliyetlerinizi Düşürün!
(2 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Marka ve Patent maliyetlerinin külfetlerini ortadan kaldırmak için KOSGEB ve Ekonomi Bakanlığı’nın vermiş olduğu birçok teşvikten yararlanabilirsiniz. Teşvik birçoğumuzun atladığı bir konu olmakla beraber bir o kadar da önemli. Nasıl teşvik alabiliriz? Teşvikten kimler yararlanabilir? Maliyetlerimizi ne kadara kadar düşürebiliriz? Adres Patent Teşvik Uzmanı Ayhan Otçu, firmaların alabilecekleri teşvikler hakkında; “Bu konuda gerçekten firmalarımızın bilmediği çok fazla madde var. Ancak yatırımlarına ayırmaları gereken ödeneğin maliyetini ciddi oranda azaltabilirler.” dedi.
Alınabilecek teşvike göre teşvik alacak kişiler değişmektedir diyen Teşvik Uzmanı Otçu; “ Bu durumu biraz daha açmak gerekirse, Ekonomi bakanlığına ait teşviklerden isterlerse, sermaye şirketleri yararlanabilir (Kolektif, Komandit, Anonim, Limited ve Kooperatif Şirketleri). KOSGEB teşvikleri ise daha kapsamlıdır. Şahıs şirketleri dahil tüm sermaye şirketleri desteklerden yararlanabilir. Gerçek kişiler ise durum biraz daha farklı. Şöyle ki, KOSGEB, bu kişileri kapsayan girişimcilik destekleri sunuyor.
Patent başvurusu içinde kişilere ya da firmalara TÜBİTAK ‘3.450 TL’lik bir teşviki söz konusu. Bu bedel patent başvurusunun maliyetini, vekilliğiyle beraber ciddi oranda düşürüyor.” açıklamasında bulundu.

TEŞVİKLERDE ‘MARKA’ AVANTAJI

Marka tescili olan işletmelerin KOSGEB’in verdiği tanıtım yararlanabileceğinin altını çizen Adres Patent Teşvik Uzmanı Ayhan Otçu; “Reklam ve tanıtım faaliyetlerinde harcanabilecek rakamlar bazen çok astronomik olabiliyor. KOSGEB’in bu konuda verdiği tanıtım desteğinden, % 50’si 15 bin TL’yi geçmeyecek şekilde yararlanabilirsiniz. Eğer işletmeler yurtdışı marka tescil başvurusu varsa veya yurtdışında markası tescilli ise tescilli ülkelerde yapacağı harcamalarının,  % 60’ı 250 bin dolara kadar desteklemektedir şekilde olan tüm tanıtım faaliyetleri konusunda destek alabilirler. Ayrıca firmaların yurtdışı fuar teşviklerinde, yurtiçi marka tesciline bakılmakta, stantlarında kullandıkları markaların tescilli olması zorunlu tutulmaktadır. Toparlamak gerekirse KOSGEB’in tanıtım için marka şartı aranmaktadır. Teşvik desteklerinden tamamen yararlanmak istiyorsanız, markalaşmak firmalara ciddi bir yarar sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

TEŞVİK BİRÇOK ALANI KAPSIYOR

Firmaların teşvik alabileceği birçok alan olduğuna dikkat çeken Ayhan Otçu; “Örnek vermek gerekirse, yeni yatırım yapacak işletme şartları sağlaması halinde yatırım teşvik belgesi ile: Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi, işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi desteği, teşviklerinden yararlanabilirler. Yatırım bittikten sonra işe,  üniversite mezunu eleman alması durumunda maaşının % 50’sini 20 bin TL’ye kadar karşılanmaktadır. Bastıracağı broşür, katalog ve baskılı CD’ler için % 50’si 5 bin TL’ye kadar geri ödeme alınabilmektedir. Yurtiçi fuarlarından, şirketteki çalışanlarının alacağı eğitimlere, yaptıracağı test analizlerinden, belgelendirme masraflarına kadar geniş kapsamlı birçok alanda KOSGEB, teşvik vermektedir.

İhracatı düşünen firmalar için ise, yurt dışına iş gezisi için çıkışlarında, gezi başına % 70’i 7500 dolar düşebilecek şekilde, toplamda 75 bin dolara kadar destek verilmektedir. Yurtdışında alınacak belgelendirme masraflarının  % 50’i 25 bin dolara kadar desteklenirken, yurtdışında bir birim açılması durumunda  %60’ı 120 bin dolara kadar teşvik verilmektedir. Bu şekil bir firma için EKONOMİ BAKANLIĞINDAN, 15 birime kadar destek vermektedir. Yurtdışında yapacağı tanıtım harcamalarının da %60’ı 250 bini geçmeyecek kadar da destek alınabilir. İhracat yapan firmalar bu teşviklerin hepsinden yararlanabilir” açıklamasında bulundu.

AR – GE VE PATENT HARCAMALARINIZA BÜYÜK DESTEK

Ar - Ge faaliyetleri için firmaların herhangi bir ödenek ayıramadığını için patent alamadığımızı söyleyen Adres Patent Teşvik Uzmanı; “Ar – Ge için bir bütçe ayırmak isteyen şirketler teşvikten iki kanaldan da yararlanabiliyorlar. Bu kanallardan ilki TÜBİTAK. TÜBİTAK’tan ilk iki proje için %75, sonraki projeler için ise %50 oranında destek alabiliyorlar. KOSGEB desteğinde ise %75 oranında verdiği teşvikin asıl farkı, kapsama şahıs şirketlerini de dahil etmesidir. KOSGEB, patent, faydalı model ve tasarım tescil harcamaları için de, % 50’si 20 bin TL’ye kadar destek veriyor. Ayrıca patent belgesi olan işletmeler, yine KOSGEB ‘ten 350 bin TL’ye kadar destek alıyorlar.” dedi.

Teşvik Uzmanı Ayhan Otçu; “Konular ve alacağı destekler karışık gibi görünse de aslında çeşitli kanallardan verilen desteklerle firmalarımız rahat bir nefes alabilir. Benim işletmecilere tavsiyem bir danışmandan bu konuda yardım alıp, maliyetlerini düşürerek, kar oranlarını yükseltmeleri yönünde. Ayrıca Ar – Ge çalışmalarına önem verip tüm bu faaliyetleri ve ortaya çıkaracakları katma değerli ürünler için de destek alarak, hem firmalarını hem de ülkemizi öne geçirecek atılımlar yapmaları ve bunları amaç edinmelerini gönülden diliyoruz.” açıklamasında bulundu.
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap