Turizmde Marka Kent Oldu
(1 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://patentakademisi.com/images/arzuceylan.gifGüney Koreli rapçi PSY’nun şarkısı ‘Gangnam Style’ tüm dünyada müzik listelerini alt üst etti. Gangnam aslında Seul'de gözde bir semt.
Şarkının ismi Gangnam Güney Kore’nin başkenti Seul’un en çekici semtlerinden biri. Bu şarkıyla Gangnam semti gibi Seul’de tam bir marka şehir haline geldi. Bu durumla beraber turizmi canlanan Seul, ciddi bir gelir elde etmiş ve Güney Kore’de elde edilen kazanımdan nasibini almış görünüyor. Sadece turizmde değil emlak sektöründe de kentte ciddi bir artış meydana gelmiştir.
Bu şarkıdan tek nasibini alan Güney Kore değil tabii ki, Türkiye’deki birkaç firmada bu isimle marka başvurusunda bulunmuş. Birçok sektör tekstil, mağazacılık ve kozmetik gibi bu isimle ürün çıkartmaya hazırlanıyorlar. Bu dünyada son günlerde konuşulan gerçekten önemli bir örnek. Klipe veya şarkıya baktığınızda aslında pek de bir özelliği olmadığını ortada. Ancak yapılan işin nasıl sınırları aştığını, Güney Kore’yi bırakın, Türkiye’de dahi bu isimden nasıl yararlanılmak istendiğini görüyoruz. Bir durum değerlendirmesi yaptığımız zaman tek bir sonuç çıkıyor aslında ortaya, dünya markası olmanın önemi. Dünya markası olduğunuzda, dünyada bir farkındalık yarattığınızda bunun meyvelerini toplaması çok uzun sürmüyor.
Marka Oluştur, Yatırım Yap!
Dünya markası olmak koşulu önce kendi markanızı yaratıp o markaya yatırım yapmaktan geçiyor. Şimdi şöyle düşünelim Gangnam çekici bir semt olmasaydı., Güney Kore bu semtine önem vermeseydi bu şarkı çıktığında turizm ya da emlak sektöründe bu denli artış yaşanır  mıydı? Tartışmaya açık bir konu. Ancak şu çok açık ki yaşansa dahi uzun süreli olmazdı. Şu an için ise artık bu semtin ünü dünyaya yayıldı ve bu ün ondan geri alınamaz boyutlara geldi. 
Marka Algısını Doğru Konumlandırın
Türkiye’ye dönüp baktığımızda son zamanlarda marka haline gelen Acun Ilıcalı için sınırlarını aşmış bir üne sahip olmasa da yaptığı işler için aynı durum söz konusu. Yaptığı programlar için ‘Acun yaparsa tutar’ sözünü çok duymuşuzdur. Şu an adına 34 markası bulunan Acun Ilıcalı için kafalarda oluşan olumlu algıyı artık silmek mümkün değildir. Acun doğru bir strateji ile önce marka tescili ve ardından markasına yaptığı birikim sayesinde şu an televizyon sektöründe bir numara haline geldi.
Markalaşma faaliyetlerine tersten baktığımızda dünya markaları Türkiye’de markalarını duyurmak için tescile koruması yaptırmaktadır. Bu konuda Türkiye’de marka sahibi olanların başında Amerika gelmektedir. İkinci sırayı Almanya, üçüncü sırada ise İtalya yer almaktadır.
Marka En Önemli Yatırım Aracı
Marka mal gibi alınır ve satılır. Marka tescili her sektör de alındığı gibi alınan sınıfın miktarı arttıkça fiyat farklılaşır. Marka yatırımlarını turizm sektörü için değerlendirirsek taşımalı turizmden, gıda turizmine, otelcilik ve restoran hizmetlerinden, turizm acentelerine kadar geniş bir yelpazede markalaşmak mümkündür. Şu an Türkiye’nin bu konuda özellikle bölgesel faktörleri göz önünde tutarak dünya markası olduğu bir sektörü bulunmamaktadır. Tabii ki dünyanın gözünde olan birçok turizm bölgesi vardır. Ancak bunlar gezi rehberlerinde yer almaktan öteye gidememiştir. Bu yüzden Türkiye’nin özellikle özgün olan her şeyin tanıtım faaliyetlerine ciddi bir ivme kazandırması gerekmektedir. Marka alınır ,satılır.Her markanın bir değeri vardır.En büyük değer sahibi firma 1.984 milyon dolar ile Turkcell onu Ford otomotiv ve Petrol ofisi takip ediyor.Marka değerlemesinde markanın karlılık,büyüme,bayii sayısı v.b şeklindedir.Dolayısıyla Firma adınız x markanız y olabilir.Markanızı ne kadar kullanığınız,reklam,fatura ile  marka değeri ile doğru orantılıdır.Her marka bir ticari değere sahiptir.Marka’ya yatırım yaptıkça değerini arttırıp,ülke ekonomisin de katkı sağlamış olacağız.

ADRES PATENT PAZARLAMA MÜDÜRÜ
ARZU CEYLAN

E-mail: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap