Destek Geldi Markalaşıyoruz
(1 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçtiğimiz hafta attığı adımın iş dünyasında rüzgarı devam ediyor.
Son günlerde katıldığım bütün toplantılarda bu konu konuşuluyor. Önce adımı hatırlatalım.
- Eximbank, yurtdışında marka ya da şirket almak isteyenlere ucuz kredi verecek. Destek alacak firmaların şimdilik Turquality kapsamında yer alması gerekiyor. Kredi 3 yılı ödemesiz 10 yıl vadeli olacak. Desteğin ayrıntıları ekonomi sayfalarımızda yer almıştı. Dileyenler internet sitemizde bu ayrıntılara her zaman ulaşabilir.
Godiva operasyonlarının yolu açıldı
Desteğe en anlamlı yorum yazı işleri toplantısında koordinatörümüz Mehmet Yılmaz'dan şu sözlerle geldi: Artık Godiva operasyonlarının yolu açıldı.
Yorum aynen doğru... Artık yeni Godiva'ların yolu açıldı. Şimdi dünya markalarını almanın tam zamanı... Özellikle ekonomik sıkıntı içinde olan Avrupa markaları için büyük bir fırsat söz konusu...
Devran döndü
Türkiye ekonomisi sıkıntıya girdiğinde Avrupalılar özellikle finans sektöründe büyük alımlar yapmışlardı Türkiye'de... Şimdi devran döndü. Avrupa'da işler kötü gidiyor. Kelepir fiyatına satılacak şirketler var. Türkiye'nin yöresel markalarını dünyaya açmak için çok önemli adımlar atılabilir. Mesela Fındık Tanıtım Grubu dünyaya tanıtımı şöyle yapıyor:
- İster çikolatalı olsun, ister gofretli, ister pastalı olsun, ister bisküvili, ister kurabiyeli ister dondurmalı olsun. Fındık olsun da nasıl olursa olsun. Fındığı böyle tanıtıp da onun içinde yer aldığı ürünlerden birkaç dünya markası almamak olur mu? Bizce olmaz... Bunu gıda ve fındık ile ilgili firmalarımız düşünmeli. Ayrıca fındığı tanıtırken tansiyona, kolesterole, kansızlığa, uykusuzluğa, sinir bozukluğuna da iyi geldiğini eklemiş Fındık Tanıtım Grubu... Yani alınacak markanın böyle yararlı bir tanıtım avantajı olacak. Benzer bir uygulama, incir, kayısı ve diğer ürünlerimiz için de yapılabilir.
50 marka gündemde
Zaten desteği ilk değerlendiren gıda sektörünün önde gelen isimlerinden Hazım Ellialtı Avrupa'nın krizle boğuştuğu bu dönemde verilen bu desteği çok anlamlı bulduğunun altını çizdi. Bir de bu konuda uzun süredir Avrupa'da firma avına çıkmış isimlerden Murat Akyüz'ün yorumu var ki çok önemli. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı olan Murat Akyüz sektörde uzun süredir irili ufaklı marka alımlarının gerçekleştiğini ama verilen bu destekle hedefin büyüdüğünü belirtip "50 marka" almayı gündeme getiriyor.
Destek hazır giyimde uzun süredir dünyaya açılma mücadelesi veren Süleyman Orakçıoğlu, Abdullah Kığılı, Yalçın Ayaydın, Kemalettin Güneş gibi isimlerin de önünü açtı. Gıda, kimya ve hazır giyimin dışında büyük düşünenlerin işi kolaylaştı... Mesela mobilyada Doğtaş hareketlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan harekete geçtiklerini söylüyor. Hatta Türk Hava Yolları bile bu rüzgardan etkilenebilir. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu 2023 hedefine ulaşmak için belki satın almaları da gündeme getirebilir.Celal TOPRAK 
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap