Marka Eşittir Güven!
(1 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Nüfusu, ekonomik potansiyeli ve Büyükşehir statüsü ile bir metropol haline gelen Gaziantep, Türkiye’nin 6. Büyük kentidir. Sanayi şehri olarak geçen Gaziantep markalaşma da Türkiye genelinde 6. sırada yer almaktadır.
Ekonomik potansiyeli sayesinde sanayi şehri haline gelen Gaziantep gerek kendine özgü yemekleri gerekse tarihi ve doğal yapısı açısından Güney Doğu Anadolu’nun en gözde şehri haline gelmiştir. Ancak sanayi odaklı çalışmaların yoğun olarak sürdüğü Gaziantep’te markalaşma çabaları potansiyelin altında kalmaktadır diyen Adres Patent Marka Danışmanı Esra Çağatay; “Gaziantep şehrinin markalaşma potansiyelini değerlendirirken Gaziantep Ticaret Odasına kayıtlı 25 bin firmanın olduğunu göz önüne alırsak 2002 yılından toplamda 15 bin marka başvurusu yapılmasını diğer şehirlerle karşılaştırıldığında sevindirici bulsak da, Türkiye’nin 6. büyük kentine göre yetersiz gördüğümüzü söyleyebiliriz. Markalaşma faaliyetlerinin kurgulanması sırasında asıl amacı şehrin dış pazara açılma projesini göz önüne alarak gerçekleştirmeliyiz. Sanayi ve Ticaret odalarının ve gerek valilik gerekse büyükşehir belediyesinin ortak hedefinin Gaziantep’i ulusal ve uluslararası çapta markalar yaratarak öne çıkarmaları olmalıdır. Gerek doğal kaynakları gerekse kültürü açısından zengin olan Gaziantep’i Türkiye’yi temsil edebilecek inovatif ürünlerle öne çıkmasının temelinde yarattıkları markalara destek verip değer katma çabasından geçmektedir. Bu bilinci başta yetkililerin sonrasında da mutlak suretle en küçük işletmeye kadar yerleştirmeleri şehrin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. 2011 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne baktığımızda marka başvurularında en yüksek sayıyı görüp sevinsek de, genel sıralamada 7. Sıraya gerilemiş olmasını diğer şehirlerinde markalaşma konusunda hız kazandığını söylemek mümkün.” açıklamasında bulundu.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2003 yılında logosunu tescilleyerek örnek bir davranış yaptığını söyleyen Esra Çağatay; “Bu logonun sanayi üretimi yapan firmaların ürünlerinin ambalajlarının üzerinde yer almasıyla birlikte satışın A.B. ülkelerinde %40, A.B.D. ise %10 arttırdığı gözlemlenmiştir. Buradan çıkarılacak en önemli sonucun marka şehirlerin, kurumların, ürünlerin kısacası markalaşan her şeyin tüketicinin gözünde değerinin oldukça yüksek olduğu ve pazarda rakipleri karşısında ciddi faydalar sağladığı söylenebilir. Bu sayede ürünleri çok çabuk satabilme ve bilinçli tüketicilerin gözünde tercih edilmeyi sağladığı ortadadır.” şeklinde konuştu.
“ELİNİZDEN ALINAN MARKANIZ OLMASIN!”
Marka kullanımı KHK 556. maddesince zorunlu hale getirilmesiyle birlikte aslında kurumun hukuki haklarının korunduğunu söyleyen Adres Patent Marka ve Patent Vekili Esra Çağatay; “İsim haklarını kurumun kendi elinde bulundurması  ileride olası yaşanabilecek hukuki işlemlerde söz sahibi olmayı sağlar. Markalaşmış ülke, markalaşmış şehir, markalaşmış ürün her şekilde değerli olduğundan bir süre sonra tercih edilecek ve ister istemez rakipler tarafından taklit edilmeye başlanacaktır. Böylelikle marka sahibi kişi veya kurum oldukça olumsuz yönde etkilenebileceği durumlarla karşı karşıya kalabilir. Oluşabilecek herhangi bir olumsuz koşulda maddi kayıpların yanında bir daha telafisi olmayan manevi kayıplarında olduğu daha önce tecrübe edilmiştir. Son olarak değerlendirmelerimiz sonucu mutlak suretle kalkınmak için yola çıkmış her ülke gibi firmaların veya şehirlerin kaleme dökmeden sözde markalaşmasını değil tescil korumasına önem vermesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Unutmayın ki Elinizden zorla alınan senelerce yatırım yaptığınız markanız dolayısıyla hedefleriniz olabilir.” dedi.
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap