Apple, Sensörleri Kulaklıklara Sokuyor!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Apple, iPhone ve Apple Watch'a yerleştirdiği sensörleri şimdi bambaşka bir cihaza adapte etmenin peşinde!

 

Apple, kulaklık ve bilek cihazları için biyometrik algılayıcıları üzerinde çalışmaya ilk olarak 2007 yılında iPhone'un ilk tanıtılması ile beraber başlamıştı. Apple'ın patent başvuruları ise Nisan 2009 tarihinde ortaya çıkmıştı ve Şubat 2014 tarihinde patentler kabul edilmişti. Aynı yıl içerisinde de Intel, benzer bir şekilde Jarvis dijital asistan ile kontrol edilebilen akıllı kulaklık fikrini tanıtmıştı.

 

Apple'ın patent başvurusu, bir PPG (photoplethysmogram - fotopletismogram) algılayıcısının nasıl kulaklığa eklenebileceğini ve kulağın "tragus" adı verilen kıkırdak bölgesine nasıl yerleştirilebileceğini; biyometrik verileri toplayabileceğini anlatıyor. Algılayıcı, ışık yansıtarak ve yansıyan ışığı ölçerek veri topluyor.

 

Apple, aynı yöntemi Apple Watch'ta da kullanıyor. Ancak kulaklıklarda temas süresi ve yüzey özellikleri çok daha farklı olduğu için sistem biraz daha farklı çalışmakta. Apple'ın patenti, bu problemin çözümünü detaylı bir şekilde anlatıyor.

 

Ayrıca bu kulaklıklar, bir veya daha fazla mikrofonun kullanımı ile ses engellemesi de sağlayabiliyor. Apple, bazı kullanımlarda sadece 10-20 derece aralığındaki seslerin geçmesine imkan tanıyan seçici engellemesi yapabildiğini ve diğer türevlerde de tüm sesi engelleyebildiğini belirtiyor.

 

Cihaz ile ilgili algılayıcıların arasında kalp ritmi algılayıcısı, VO2, GSR, EKG, ICG algılayıcıları ve ısı algılayıcısı bulunuyor.

 

Apple'ın 16 Eylül 2015 tarihinde sunduğu üç yeni patent başvurusu da, yeni cihazlar öneriyor. Ancak bunların henüz sadece patent başvurusu olduğu düşünülürse, yeni bir cihazın yakın bir zamanda karşımıza çıkacağını söylemek doğru olmayabilir. Apple'ın bu alanda çalışmalarına devam ettiğini söylemek ise mümkün...

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

İlginç Ürünlere Şirketlerin Klişe Cevapları - Yarışma Makalesi 20
Patent başvurularıyla yakından ilgilenen pek çok kişi şunu iyi bilir ki, her ne zaman ki tasarımcılar ya da ‘’mucitler’’ diyelim, gerçekten büyük bir ihtiyacı gideren ve
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...