İzmir Lokması'na Coğrafi İşaret Tescili
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

İzmir'in geleneksel lezzetlerinden olan "İzmir Lokması", coğrafi işaret tesciliyle koruma altına alındı.

 

İzmir Ticaret Odası tarafından 8 Şubat 2011'de yapılan başvuruyu değerlendiren Türk Patent Enstitüsü, inceleme sonucu "İzmir Lokması"nı kente özgü bir lezzet olarak tescil altına aldı.

 

İzmir Lokması'nın buğday unu, su, tuz, maya ve toz şekerle tekniğine uygun olarak hazırlanan hamurun fermantasyonundan sonra şekil verilip kızgın yağda kızartılarak şerbette bekletilmesi ile elde edilen bir ürün olduğuna dikkati çekilen raporda ürünün ortası delikli yuvarlak şekliyle Türkiye'nin farklı şehirlerindeki lokmalardan farklılaştığı ifade edildi.

 

Dünya çapında tanıtım

İzmir Ticadet Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'in zengin bir gastronomik kültüre sahip olduğunu, bugüne ulaşan lezzetleri doğru şekilde geleceğe taşımak için çaba gösterdiklerini, bu lezzetler arasında törensel önemi bulunan İzmir Lokması'nın da koruma altına alındığını kaydetti.

 

İzmir Lokması'nın ortası delikli şekliyle diğer lokmalardan farklılaştığına işaret eden Demirtaş, "İzmir'de dahi 'İzmir Lokması' diye farklı lokma türlerinin imalatı var. Bundan sonra bir bilinç oluşturacağız. Bu lezzeti, gelecek kuşaklara doğru şekilde miras bırakmak istiyoruz. Bu zenginlik gastronomi turizminin de yolunu bizlere açıyor. Bir yandan lezzetlerimizi koruma altına alacağız diğer yandan dünya çapında tanıtımı ve tüketimini sağlayacağız. Asıl iş bundan sonra başlıyor." dedi.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

'Buluşçunun Klavuzu' - Yarışma Makalesi 10
Nasıl buluş yapabilirim? Nasıl yeni düşünce bulabilirim? Neler buluş sayılır? Buluşçuluk dünyasına yeni adım atmış birinin aklına bunlar gibi
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...