Apple, Çinli Üreticinin Açtığı Patent Davasını Kazandı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

 

Çin mahkemesi, yerel üretici Shenzen Baili’nin geçen yıl dile getirdiği, Apple’ın iPhone 6’sının aslında kendi telefonlarının kopyasını olduğu iddiasını reddetti.

 

 

 

Geçtiğimiz yıl Çin’de yerel akıllı telefon üreticisi Shenzen Baili; Apple’a, iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin kendilerinin ürettiği Baili 100C isimli akıllı telefonun tasarım açısından kopyası olduğu iddiasıyla dava açmış ve marka haklarının etkilenmemesi için iPhone 6 ve 6 Plus’ın Çin pazarında satılmaması için yasaklama getirilmesini istemişti. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya göre mahkeme davanın sonucunu açıkladı ve kararı Apple’dan yana oldu.

 

Mahkeme Shenzen Balli’nin, 100C modeline ait tasarımının patentini almış olmasına rağmen iPhone 6 ve 6 Plus tasarımlarının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek için yeterli olmadığını açıkladı. Mahkeme ayrıca dava sürecinde Apple’ın Shenzen Balli’nin 100C’ye ait patentinin kaldırılması yönünde sunduğu talebini de reddetti. Şimdi iki tarafın da reddedilen istekleri karşısında kararı temyize götürmesi bekleniyor.   Apple daha önce başta Samsung olmak üzere pek çok şirketle patent davasına dahil olmuş olsa da bu dava şirket için oldukça önemliydi zira mahkemenin Apple’ın aleyhine vereceği bir kararda geçtiğimiz yıl özellikle iPhone 6 ve 6 Plus satımıyla Çin’de en çok akıllı telefon satan dördüncü üretici olan Apple için Çin pazarında satacağı ürünlere kısıtlama gelmesi şirketin bu dev pazarda büyük bir yara almasına neden olabilirdi.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent Hakkının Ülkemizdeki Tarihsel Gelişim Süreci ve Önemi - Yarışma Makalesi 43
Patent hakkının tarihçesi ve önemini açıklamadan önce patent hakkının tanımını yaparak yazıya başlamanın daha doğru olacağı kanısındayım.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...