Makaleler

Patent Kavramının Önemi
Markalaşma konusunun irili ufaklı tüm girişimciler için önemle üstünde durulması gereken bir konu olduğunu belirtmiştik önceki yazılarımızda. Artık üretimden çok, üretilenin satılması ve pazarlamasının önemli olduğu biliniyor ticaret yaşamında. Bu da ürünün tanınılırlığı, yaygınlığı ve arzu edilebilirliği ile doğru orantılı bir durum elbette. Markalaşma kavramı bu oluşum etrafında  
Devamını oku...

Kimler Online

Şu anda 153 ziyaretçi çevrimiçi

TÜRKİYE, PATENT HAFTASINI KUTLUYOR
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

“2023’te Hedef 1 Milyon Patent” sloganıyla patent projesini sürdüren Adres Patent, Türkiye Patent Hareketi ile 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü’nü vesilesiyle Patent Haftası’nı kutluyor.

 

Adres Patent, 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü’nü TÜBİTAK Martek ile birlikte kutlayacak.
26 Nisan 2017 Çarşamba günü TÜBİTAK Bilgem İdari Konferans salonunda gerçekleşecek etkinliğe çok sayıda üniversite katılacak.
Etkinlikte “Yeni patent kanununun ülke ekonomisine katkısı ve patentlerin ticarileştirilmesi” konulu panel düzenlenecek.
ÇOK SAYIDA AKADEMİSYEN KATILACAK
TÜBİTAK Marmara Teknokent Koordinatörü Deniz Yayla’nın moderatörlüğünü yapacağı panelde, İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Leyla Türker Şener, İstanbul Bilim Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. N. Ayşe Odoman Boztosun, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç ve Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Patent ve Marka Vekili Av. Ali Çavuşoğlu yer alacak. 
Gebze Belediyesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ve Ali Yüksel & Hilmi Özalp Hukuk Bürosu’nun destek verdiği etkinliğe katılacak üniversiteler ise şöyle;
İstanbul Üniversitesi
Bahçeşehir Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi
İstanbul Bilim Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi
Karabük Üniversitesi
Gebze Teknik Üniversitesi
İstanbul Aydın Üniversitesi
İstanbul Arel Üniversitesi
Düzce Üniversitesi
Acıbadem Üniversitesi
Selçuk TTO ile Konya Teknokent katılacak.
“AMAÇ PATENT BİLİNCİNİ ARTIRMAK”
Konuyla ilgili açıklama yapan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut şunları söyledi:
Adres Patent ailesi olarak, 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü’nü “Patent Haftası” olarak adlandırarak kutluyoruz. Buradaki amacımız 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü’nde marka, patent, endüstriyel tasarımları teşvik etmek adına, sanayi ve üniversiteleri doğru bilgilendirerek bu günü daha da anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 26 Nisan 2017’de TÜBİTAK Martek İşbirliği ile patent bilincini artırmayı hedefleyerek “yeni patent kanunu” ve “patentlerin ticarileştirilmesi” konularında panel düzenleyeceğiz. İnovasyon hayatımızı daha sağlıklı, daha güvenli, daha rahat hale getiriyor. Düzenleyeceğimiz etkinlikte, yatırımcıları ve fikirleri teşvik etmesi gereken, girişimcileri ve fikirlerini ödüllendiren bir Türkiye’yi konuşacağız.
Panele çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katılması bekleniyor.
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Türkiye’de Yeni İcatlar ve Patent! - Yarışma Makalesi 29
Ülkemizde son birkaç yıldır üzerinde durulan bir konu olan Patent geçmişe bakıldığında aslında pek fazla önemsenmeyen önemli konulardan birisi olarak göze çarpmaktadır.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...