Makaleler

Biyo-Patentlerle savaş sanatı
Patentler her şeyden önce “hukuki” ve “ticari” dökümanlardır ve amacı itibarı ile olmasa bile reel sektörde kullanım şekilleri itibarı ile sıkça suistimal edilirler. Bu makalede örnekler yolu ile patentin bir silah olarak nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz ve şirketlerin hatta ülkelerin bu silahla nasıl vuruştuklarını göreceğiz.
Devamını oku...

Kimler Online

Şu anda 84 ziyaretçi çevrimiçi

Mart Ayı Patent Sıralaması
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRK PATENT) mart dönemi iller patent başvuru sayılarını açıkladı.

 

 

Erzurum’dan mart ayında 2, bu yılın ilk üç ayında ise 6 patent başvurusunun yapıldığı kaydedildi.

 

Erzurum patent Başvurusu iller sıralamasında Aydın, Denizli, Hatay ve Aksaray’la birlikte 18’inci sırada yer aldı. İlin patent başvurusu bölge payı yüzde 35.2 oldu.

 

ERZURUM MART AYI VERİLERİ

 

TÜRKPATENT verileri üzerinden yapılan hesaplamalara göre Erzurum’dan bu yılın ocak ayında 3, şubat ayında 1 ve mart ayında da 2 olmak üzere toplam 6 patent başvurusu kaydedildi. 14 ili bulunan Doğu Anadolu Bölgesinden ise ocakta 9, şubat ayında 3, mart ayında 5, toplam 16 patent başvurusu gerçekleşti.

 

TÜRKİYE’NİN İLK 20 İLİ VE ERZURUM

 

Türkiye’de üç aylık ölçütte en çok sayıda patent başvurusunun yapıldığı 20 il,İstanbul, Ankara, Manisa, Bursa, İzmir, Konya, Kocaeli, Tekirdağ, Antalya, Kayseri, Mersin, Gaziantep, Eskişehir, Adana, Sakarya, Muğla, Karabük, Burdur, Elazığ, Samsun, Düzce, Erzurum,  Aydın, Denizli, Hatay, Aksaray olarak sıralandı.

 

BÖLGE İLLERİ VE ERZURUM

 

Doğu Anadolu Bölgesinde üç aylık dilimde en fazla sayıda marka başvurusunun yapıldığı iki il Erzurum ve Elazığ olarak bildirildi. Bu yılın ilk üç ayı ölçeğinde Elazığ’dan 7, Erzurum’dan 6, Malatya’dan 3, Bitlis’ten ise 1 patent başvurusu yapıldı. Ağrı, Bingöl, Erzincan, Hakkari, Kars, Muş, Tunceli, Van, Ardahan ve Iğdır illerinden ise üç ayda patent başvurusu olmadı.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Hayaller Boşa Gitmesin! - Yarışma Makalesi 38
Millet olarak inovasyon ve yeniliğe açığız.  Özellikle gençler yeni ürün ve hizmet geliştirmeye çok meraklı. Fakat bu ilgiyi patent ve tescil işlemlerinde de göstermeliyiz.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...