67 BİN İHRACATÇIMIZ RİSK ALTINDA
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

 

 

2017’nin ilk çeyreğinde üç aylık ulusal verimlilik istatistikleri açıklandı. Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut “Marka” vurgusu yaptı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2017 yılının birinci çeyreğine ait üç aylık ulusal verimlilik istatistiklerini açıklamasının ardından Adres Patent’ten açıklama geldi.

Bakanlık, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, 2017 yılı birinci döneminde, bir önceki döneme göre yüzde 4,04 arttığını duyurdu.

Konuyla ilgili konuşan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Akbulut, “Sanayinin gelişmesi, üretim endeksinin artması için Türkiye’nin marka sayısı artmalı” dedi.

Marka sayısının artması, ekonominin büyümesi ve teknolojinin ilerlemesi anlamına geldiğini belirten Akbulut, “Yurt dışına açılma, globalleşme ve Türkiye’nin imajını yükseltmek için ilk adımı marka tesciliyle atmak gerekiyor. Dünya markası yaratmak için marka tescili alınmalı ki o marka koruma altında olsun. 2017 yılını Ekonomi Bakanlığı ihracatta atılım yılı ilan etti. İlk beş ayda ihracatımız yüzde 10 artış gösterdi. Bu sürede marka başvuruları da geçen yıla göre arttı. Markasını tescillemeyen ihracatçı risk altında. 67 bin ihracatçımızın uluslararası alanda risksiz ticaret yapabilmesi için mutlaka markalarını tescille koruma altına alması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Markanın önemine de değinen Akbulut şunları söyledi:

Firmalar; orijinal markalar ortaya çıkararak bu markaları çeşitli stratejilerle destekleyip geliştirerek rakiplerinden farklılaşabilmektedir. Farklılaşma kavramı, günümüz rekabetçi ekonomik yapısı içerisinde gerek tüketiciler gerekse firmalar açısından çok büyük bir önem arz etmekte. Markalaşma, günümüz modern ekonomik sistemi içerisinde rekabet kavramının somutlaşmış bir şekli olup, bir firmanın organizasyon yapısının tamamını ilgilendirmektedir.

MARKA BAŞVURU SAYISI ARTTI

Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan marka başvuru sayısı ile ilgili de bilgi verdi.

Akbulut, “Bu yılın ilk üç ayında 26 bin 8'i yerli olmak üzere toplam 29 bin 615'e ulaştı. Yerli marka başvuru oranının yüzde 87,7 olduğu saptandı. Yerli marka başvurularının geçen yıla göre yüzde 2 arttığı görüldü” dedi. “Adres Patent olarak Türkiye’nin dünya pazarında tescilli ürünleriyle hizmet sunan ilk 5 ülkesi arasında olması için çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patentin Önemi - Yarışma Makalesi 1
Sahibi tarafından yeni icad edilmiş veya yeni bulunmuş, tarım dâhil sanayinin herhangi bir alanında uygulanabilir olan ve günümüzdeki sistem ve teçhizatlardan daha avantajlı olan her ürün, sistem, üretim usulü için alınacak bir koruma belgesidir.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...