Apple, Patent Davası Kapsamında Nokia'ya 2 Milyar Dolar Ödedi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Daha öncesinde Nokia açtığı davada Apple'ın bazı patentlerini ihlal ettiğini öne sürmüştü. Yaşanan gelişmelerin ardından Apple, Nokia'ya patent ihlali gerekçesiyle 2 milyar dolar ödeme yaptı.

Nokia, geçtiğimiz yılın sonlarında Apple aleyhine patent davası açmıştı. Nokia, Apple'ın ABD ve Avrupa Birliği’nde 32 adet patenti ihlal ettiğini iddia ederek mahkemeye gitmişti. Nokia, Apple'ın iPhone'larda kendisine ait teknolojileri kullandığını ama telif ödeme tekliflerini reddettiklerini vurgulamış. Apple ise Nokia patentlerinin ödemesini her zaman yaptığını ama Nokia'nın artık fahiş fiyatlar istediğini söylemişti.  İki şirket aralarındaki patent anlaşmazlığını yeni bir lisanslama anlaşmasıyla çözdüklerini duyurmuştu. Şimdiyse Apple, Nokia'ya patent ihlali sebebiyle 2 milyar dolar ödeme yaptı. Nokia ise bu parayla ne yapacağına henüz açıklamadı.

 

Nokia’nın iddiasına göre Apple iPhone 3GS’nin çıkışından bu yana Nokia’nın patent haklarının bir kısmını kullanmakta ısrar ediyor. Bu patentler yazılım, video kodlama, yonga setleri, ekran, UI ve anten ile ilgili.

 

Apple ve Nokia sıradan bir lisans anlaşması imzalamak yerine bir adım daha öteye giderek teknolojiler, araştırma ve geliştirme konularında iş birliğine gitmek istiyorlar. Başka bir deyişle Apple, dijital sağlık, optik ağ ve IP yönlendirme konusunda Nokia'ya onlara yardımcı olmak için para ödüyor.

 

Apple'ın bu anlaşma dahilinde ne kadar para ödediğini öğrenmek için Nokia'nın yakında açıklanacak üç aylık kazanç açıklamasına bakmak ilginç olacak.

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent Zamanı - Yarışma Makalesi 55
Herhangi bir alanda yapılan sanayi sorununun çözümüne buluş diyoruz. Bu sorunları gidermek için buluşların olması güzel fakat asıl sorun yaptığınız buluşun önemini biliyor musunuz? Buluşunuzu korumak için bir şey yapıyor musunuz?
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...