ARTIK TAYLAND'A MARKA BAŞVURUSU ÇOK DAHA KOLAY
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) yaptığı duyuruya göre Tayland, Madrid Protokolü’ne dahil oldu. 7 Kasım itibariyle de başvuru alımı başlayacak. Tayland’a marka başvurusu kolaylaşacak.

Madrid Sistemi dünyada en etkin ve yaygın biçimde kullanılan uluslararası tescil sistemi konumunda. Dünya ticaret hacminin yüzde 80’den fazlasına sahip olan üye ülkelere her gecen yıl yenisi ekleniyor. Tek bir başvuru ile birden fazla ülkede tescil alınabilmeye olanak sağlayan sistem ile AB ve OAPI (Afrika Fikri Haklar Organizasyonu) gibi topluluklarını kapsamakta. Böylece tek bir başvuruyla çok daha kolay bir şekilde ve zahmetsizce birçok ülkede tescil alınabilmekte.

Tayland’ın Madrid protokolüne üye olmasının ardından açıklama yapan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve Tayland’ın katılımıyla 99 üye sayısına ulaşan Madrid Protokolü, firmalarımızın uluslararası marka başvurularının yapmasında kolaylık sağlamakta. Sonuç olarak ihracatçı firmalarımız 7 Kasım 2017 tarihinden itibaren Madrid Sistemine üye olan Tayland’a, protokol çerçevesinde artık kolaylıkla başvuru yapabilecekler“ diye konuştu.

Akbulut, “Madrid Sistemi ile üye ülkelere ihracat yapan firmalar, markalarını en uygun maliyetle tescil ettirme olanağına kavuştular. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in tescil konusunda vermiş olduğu desteklerle bu maliyetlerinde yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını göz önünde bulundurduğumuzda marka sahiplerine çok ciddi avantajlar sağlamakta” ifadelerini kullandı.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılası 373 milyar dolar olan Tayland’da 37 Türk sermayeli firma bulunuyor. Demir çelik ürünleri, inşaat malzemeleri gibi alanlarda ihtiyacı bulunan Tayland’a yatırımın artması bekleniyor.

Türkiye’den Tayland’a ihraç edilen ürünler arasında demir, buğday unu ve hortum bulunuyor. Marka tescilinin kolaylaşmasının ardından marka tescil başvurusu ve Tayland’a yapılan ihracatta artış bekleniyor.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Üreticiyle Buluşma - Yarışma Makalesi 14
Paranız Olmazsa Bile Üretin! Buluşunuzu satmanın en iyi yolu, üretim yapan bir firmaya fikir üretici olmaktır. Bunun da tek yolu, diğer fikirler arasından seçilebilir olmak ve çalışan bir
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...