Bulgurun Başkenti Mardin!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Aslan ile Mardin’i ve kurumu Trend Marka'ya anlattı.

Kurumunuzu ve kendinizi tanıtır mısınız?

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası 1991 yıllında Mardin ilimizin en büyük ilçesi ve hatta ülkemizin yaklaşık 50 ilinden büyük bir ilçesinde kuruldu. Odamıza bağlı 190 KOBİ olmak üzere 2600 üyesi bulunmaktadır. Odamız 2012 yılından Akredite olup, 2015 Arlık ayında yapılan denetimlerde B sınıfı Akredite Oda olmaya hak kazanmıştır. Üyelerine en iyi şekilde hizmet etmeye devam etmektedir.

Ben odanın kuruluşunda bulundum ve 1992 yılında Genel Sekreterliğe atandım. Bu tarihten itibaren görevimi ifa etmekteyim.

 

Yöresel ürünlerin korunmasıyla ilgili bölgenizde nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

2013 yılından itibaren bölgemizin ürünlerini tanıtmak amacıyla YÖREX fuarı İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Mardin tanıtım günlerine katılıp tanıtıma katkı sunmaktayız. Bölgemizde de çeşitli fuarlar düzenlemekteyiz. Ancak 2016 yılında bölgede yaşanan olumsuz olaylardan dolayı düzenlenmemiştir. 24-26 Kasım 2016 da İstanbul’da düzenlenen İstanbul SIRHA fuarında yine Mardin bulgurumuzu tanıttık.

 

Coğrafi işaretlerin ülkemiz için önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette önemli… Bir ülkenin ürününe Coğrafi işaret almak o ülkenin tanıtımına katkı sunmaktır. Aynı zamanda bir bölgenin turizm açısında da tanıtımı anlamına gelmektedir.

 

Yöresel ürünlerinizle ilgili Türkiye ve dünyadaki pazar payınızdan söz eder misiniz?

Yöremizin bir tarım bölgesi olması sebebiyle sanayimizin gıdaya yönelik gelişmektedir. Bölgemiz Mezopotamya ovasının verimli topraklarına sahip olması Dünyadaki en kaliteli buğday ve mercimeğine sahip olması münasebeti ile hem yurt içinde ve hem yurt dışında büyük bir pazara sahiptir. İlimiz Ortadoğu’ya açılan bir kapı oluşu İlimizin tarihi ipek yolu üzerinde kurul oluşu ihracatımızı daha cazip hale getirmektedir. Bu nedenle ihracatımızın büyük bir kısmı IRAK ve Ortadoğu olmak üzere Türki Cumhuriyetlerine, Ukrayna ve Rusya’ya yapılmaktadır. 2016 yılında Ekonomi Bakanlığı ile geliştirilmiş olduğumuz UR-GE projesi kapsamında ABD FIRANSA ve SUUDİ ARABİSTAN da düzenlenen fuarlar firmalarımızı katılmış bu ülkelerde küçükte olsa bir ihracat başlamıştır.

 

 

 

Markalaşma süreci sadece firmalar için değil kurumlar için de geçerli. Peki bölgenizdeki firma, kurum ve kuruluşlar hatta belediyeler marka tescili yaptırarak isimlerini koruma altına alıyorlar mı?

Evet 2010 yılından itibaren hem firmalarımız hem de kamu kuruluşlarımız markalaşmaya başlamışlardır.

 

Coğrafi işaretlerin bölge halkına ve ticaret odasına katkısı var mıdır?

Coğrafi işaretlerin bölge ürünlerinin tanıtımına ve Pazar bulmasına katkı sunmakta. Odamızın hizmeti olarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sunması bağlamında prestij kazandıracaktır.

 

Coğrafi işaretlerinizi tescilledikten sonra hedefleriniz var mı?

Evet bölgemizin kaliteli diğer ürünlerini tanımak amacındayız.

 

YÖREX fuarıyla ilgili düşünceleriniz neler?

Yörex ülkemizde bölgesel ürünlerinin tanıtımına katkı ve ışık tutan bir fuardır

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Birinci Kalite mi İkinci Kalite mi? - Yarışma Makalesi 46
Çin! Dünya ekonomisinin Atlas’ı diyebileceğimiz ülke. Yunan Mitolojisinden meşhur Atlas’ı herkes duymuştur sanırım. Duymayanlar için burada bir kez daha söyleyelim Atlas’ın kim olduğunu. Grek Mitolojisinde Atlas dünyayı
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...