ÖLEN SANATÇININ REKLAMDA FOTOĞRAFLARININ KULLANILMASI
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

 

Geçtiğimiz haftalarda öldürülen ünlü sunucu ve oyuncu Vatan Şaşmaz’ın ardından “Bir ürünün reklamındaki görsel veya görüntü kişinin vefatıyla sona erer mi?” ya da “Mirasçıları kullanımını engelleyebilir mi?” sorusu gündeme geldi.

 

 

Adli tatil sonrası gündeme gelen bu soruya, Telif Hakları konusunda uzman kadrosu ile hizmet veren Adres Patent’in Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel cevap verdi.

 

Av. Ali Yüksel şu açıklamayı yaptı:

 

Reklam anlaşması yaparak kendisine ait isim, işaret veya fotoğrafın ya da videonun görselinin nasıl kullanılacağı sanatçı ile firma arasında yapılan sözleşmeye bakmak gerekiyor. Sözleşmede adet ile, coğrafya ile, ülke ile ya da süre ile kısıtlı bir kullanım verilebilir. Bu çerçevede, sözleşmeyi incelerken aşağıdaki kanunlara bakmadan yorum yapmamak şarttır. 5846 sayılı Kanun m. 86; 5728 sayılı kanun madde 145, 6098 sayılı Kanun madde 49, 4721 sayılı Kanun madde 24… Buna göre sözleşmede süre konulmaz ise mirasçılarının kullanımı vefatla beraber engelleyemeyeceği de açıktır.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Düşünmek İçin ‘’Vakit Yok’’ Demeyin! - Yarışma Makalesi 21
Çoğu insanımız gerek iş konumu gerekse aile hayatını öne sürerek düşünmeye vaktinin olmadığını sık sık dile getirmekte ve zaman kısıtlığını bahane ederek tembelliğe
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...