YÖREX KAPILARINI AÇIYOR
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX yarın kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı 13 Eylül Çarşamba saat 11:00’da başlıyor. Fuara Adres Patent de katılıyor.

Türkiye’nin en renkli fuarı YÖREX, 13-17 Eylül tarihlerinde ANFAŞ EXPO Center’da ziyaretçi ile buluşacak.

Fuar öncesi açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, Anadolu’nun gerçek lezzetlerinin bu fuarda olduğunu belirtti.

 

Küresel pazarlarda fark yaratmak ve katma değer oluşturmak için global markalar ve değerler oluşturmayı hedeflememiz gerektiğini vurgulayan Akbulut; “Ülkemizde coğrafi işarete konu olan ürün sayısının yaklaşık 2 bin 500 civarında olduğu tahmin ediliyor. Mevcut durum itibarıyla koruma kapsamında olan coğrafi işaretler kadar henüz tescil edilmemiş potansiyel değerlerin bütününe yönelik tanıtım ve ticarileştirme konusunda ciddi adımlar atılması gerekmektedir. Sadece ülke bazında coğrafi işaret tescili yetmiyor. Uluslararası alanda da tescil ettirmek şart. Dolayısıyla iki yüz kadar ürünümüz, ülkemizde “coğrafi işaretle” tescil edilmişken; Buna karşın uluslararası tescil edilmiş ürün sayımız oldukça az miktarda. Coğrafi işaretlerin dünya pazarlarında yer alması konusundaki heyecan, istek ve atılımlarımızı gerçekleştirmeden önce ürünlerimizin coğrafi işaret ve sınai mülkiyet haklarının korumasını sağlamalıyız” dedi.

 

Adres Patent standında Coğrafi işaretler, Sınai Mülkiyet hakların korunması ve katma değerli ürünlerle risksiz ticaretin önemi vurgulanacak.

10 bin metrekarelik alanda Anadolu’nun 12 bin yıllık birikiminin yer alacağı fuarda, Kars kaşarından Denizli buldan bezine, Van kedisinden Sivas kangalına, Tokat yaprağından Hatay künefesine, Ordu fındığından Rize çayına, Diyarbakır örgü peynirinden Muğla saraylısına, Kaman cevizinden Kırşehir pekmezine, Erzurum oltu taşından Eskişehir lüle taşına, Erzincan tulum peynirinden Maras biberine, Edirne ciğerinden Yozgat testi kebabına, Aydın incirinden Manavgat susamına kadar yüzlerce lezzet, el emeği göz nuru ürünler yerini alacak.

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Pusula Sizden ‘Efor’ (Bizden) Gençlikten! - Yarışma Makalesi 39
Bulgu akdetmek için zaman, efor, birikim ve sabır en büyük ihtiyaçlardır. Buna karşılık çaba harcamayan ve taklit yapanlardan buluşları korumak yönelik patent
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...