Makaleler

KOBİtime: Biz çok farklıyız
Kobitime Dergisi, global vizyona sahip bağımsız bir dergi olmak için yola çıktı. Bağımsızlık bizim için çok önemli. Çünkü, önümüzdeki sayılarda, Türk KOBİ'lerinin, iş dünyasının, hükümetin ve bürokrasinin en önemli iletişim ortamı olacağız. Bunu başarmak için gerekirse herkesi ve her kurumu eleştirebilmeliyiz.  
Devamını oku...

Kimler Online

Şu anda 102 ziyaretçi çevrimiçi

Nokia'ya LG’den Patent Geliri
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Nokia bu mâli yılın üçüncü çeyreğinde patent gelirlerinde artış bekliyor.

Nokia denince akıllara hemen telefon gelse de, Finlandiya kökenli şirketin ilgi alanına bundan daha fazlası giriyor. Telekom teknolojilerinde hayli köklü bir geçmişi olan şirketin patent dosyasının kabarıklığı da buna en büyük kanıt.

 

Nokia halen dünyanın pek çok büyük markasıyla yaptığı patent anlaşmalarından da para kazanıyor. Samsung ve Apple gibi firmalarla patent anlaşmaları olan şirket, 2017’nin ilk mâli çeyreğinde buradan 616 milyon Euro elde etmiş. Bu miktar şirketin toplam gelirinin %6’lık kısmını oluşturuyor.

 

Ancak telekom piyasasında yaşanan durağanlık ve düşen gelirler, bu patent gelirlerini önemli bir kalem kılmış. Üstelik yakında bu gelir daha da artacak, çünkü Nokia ile LG arasında iki yıldır devam eden bir dava en sonunda karara bağlanmış. Nokia lehine verilen hüküm sonucunda LG ile bir patent anlaşması imzalanacak.

 

Şirketin LG’den alması beklenen ödemenin diğerlerinden daha küçük olacağı düşünülüyor. Patentler için Apple’dan 250 milyon Euro alındığı, LG’den alınacak rakamın ise bundan daha düşük olacağı tahmin ediliyor.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Aklın Yolu! - Yarışma Makalesi 12
Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Peki, insanların bu haktan haberleri var mı?
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...