İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE PATENT EĞİTİMİ
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Adres Patent, İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi  ve TETLAB işbirliğiyle Patent Eğitimi verdi.

Sektörü ve üniversiteleri bilgilendirmek için seminerler düzenleyen Adres Patent, Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Süreçleri hakkında eğitim verdi.

Eğitimde, TTO Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ve Ticarileştirme Birim Koordinatörü Savaş Gürdal ve TETLAB Kurucu ve Yöneticisi Yrd. Doç. Leyla Türker Şener de sunup yaptı.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYEN KATILDI

İstanbul Üniversitesi TTO ve TETLAB işbirliğiyle düzenlenen eğitime çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Eğitimi, Adres Patent Üniversite, TTO ve OSB Projeleri Müdürü Seval Yılmaz verdi.

Fikri Sınai Mülkiyet Hakları süreçlerini anlatan Yılmaz, fikri hakların çeşitli yöntemlerle korunduğunu söyledi. Yılmaz şunları söyledi:

Fikri haklar çeşitli yöntemlerle korunmaktadır. Patent, Faydalı Model, Marka tescili, endüstriyel tasarım tescili ile koruma altına alınmaktadır. Marka, şirketlerin ve ürünlerinin rakiplerinden farklılaşmasını sağlamakta olduğu gibi ayrıca birçok hibe ve destekten yararlanmak için marka tescili gerekmektedir.  Patent ise buluş sahibine buluşunun kullanımına ilişkin belirli bir süre boyunca haklar sağlayan ve devlet tarafından verilen bir belgedir ve alternatifi bulunmamaktadır. Rekabet gücünü artırmak ve tekel olma hakkını sağlamak için patent ile koruma şarttır. Patent yeni teknolojiyi kazanca dönüştürme imkanı verir.

Seval Yılmaz patent sahibinin haklarını da anlattı.

PATENT SAHİBİ HAKLARI

Yılmaz, “Başkaları, buluş sahibinin izni olmadan patentli bir ürünü, Üretemez, Kullanamaz, Satamaz, Lisans haklarını genişletemez, İthal ya da ihraç edemez, Patent sahibinin bu faaliyetleri engelleme hakkı vardır” dedi.

Tedavi-teşhis usulleri, bitki-hayvan çeşitleri, kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı buluşların patent ile tescillenemeyeceğini aktaran Yılmaz, patent kriterleri ile ilgili buluş basamağı, yenilik, sanayiye uygulanabilirlik konularında katılımcılara bilgi verdi.

 

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Türkiye'de Patent Nedir? - Yarışma Makalesi 44
Patent; bilindiği gibi ülkedeki buluşların, keşiflerin artması için oluşturulan bir yol. Niye? Sen, ben bulduktan sonra kaç kişi buldum der bu Türkiye'de o zaman ne bilim olur ne teknoloji
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...