DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜSLÜMAN ÜLKESİ MADRİD SİSTEMİNDE
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) yaptığı duyuruya göre Endonezya, Madrid Protokolü’ne dahil oldu. 2 Ocak 2018 itibariyle başvuru alımı başlayacak. Böylece Endonezya’ya marka başvurusu kolaylaşacak.

Dünyanın en büyük Müslüman ülkesi olan Endonezya’ya açılan kapı Madrid Protokolü aracılığıyla artık çok daha kolay.

Madrid Sistemi dünyada en etkin ve yaygın biçimde kullanılan uluslararası tescil sistemi konumunda. Dünya ticaret hacminin yüzde 80’den fazlasına sahip olan üye ülkelere her gecen yıl yenisi ekleniyor. Tek bir başvuru ile birden fazla ülkede tescil alınabilmeye olanak sağlayan sistem ile AB ve OAPI (Afrika Fikri Haklar Organizasyonu) gibi topluluklarını kapsamakta. Böylece tek bir başvuruyla çok daha kolay bir şekilde ve zahmetsizce birçok ülkede tescil alınabilmekte.

100. ÜLKE ENDONEZYA

Endonezya’nın Madrid protokolüne üye olmasının ardından açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve Endonezya’nın katılımıyla 100 üye sayısına ulaşan Madrid Protokolü, firmalarımızın uluslararası marka başvurularını yapmasında kolaylık sağlamakta. Sonuç olarak ihracatçı firmalarımız 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren Madrid Sistemine üye olan Endonezya’ya, protokol çerçevesinde artık kolaylıkla başvuru yapabilecekler“ diye konuştu.

Akbulut, “Madrid Sistemi ile üye ülkelere ihracat yapan firmalar, markalarını en uygun maliyetle tescil ettirme olanağına kavuştular. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in tescil konusunda vermiş olduğu desteklerle bu maliyetlerinde yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını göz önünde bulundurduğumuzda marka sahiplerine çok ciddi avantajlar sağlamakta” ifadelerini kullandı.

 

Endonezya’da İş Kurma Mevzuatı

Yabancı şirket kurulabilmesi için Yatırım Koordinasyon Kuruluna müracaat edilmesi gerekmektedir. Mevcut, yatırım yasasına göre yabancılar gayrimenkul edinememektedir. Yabancılar gayrimenkulün ancak kullanım hakkını elde edebilmekte olup bu süreler 70 yıla kadar uzatılabilmektedir. Çok sayıda işçi istihdam eden, öncelikli sektörlerde olan, altyapı geliştirilmesini içeren, teknoloji transfer eden, sınır ve uzak alanlarda yapılan yatırımlarda; gelir vergisi indirimi, ülkede üretimi olmayan sermaye malları için gümrük vergisi ve katma değer vergisi muafiyeti veya indirimi, belirli bir dönem için hammadde ve ara mallarından gümrük vergisi alınmaması, hızlı amortisman, emlak vergisi indirimi gibi teşvikler uygulanabilmektedir. Ancak, standart bir uygulama olmayıp, proje bazında değerlendirmeler Yatırım Koordinasyon Kurulunca yapılmaktadır.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılası 895 milyar doları aşan Endonezya’da tarım geleneksel olarak istihdam ve üretim açısından baskın konumunu sürdürmektedir.  Kaynak: Ekonomi Bakanlığı

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Neden Patent? - Yarışma Makalesi 65
19. ve 20. yüzyıllar geçmiş yüzyıllara nazaran buluşların yoğun bir şekilde arttığı yüzyıllardır. Ancak buluşların artmasına karşılık “Patent” kavramının önemini ve gerekliliğini daha iyi kavratacak çalışmaların ne yazık ki yeterli olmadığı görülmektedir.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...