“15 TEMMUZ DEMOKRASİ MARŞI”
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
TÜRK MİLLETİNİN ÖZGÜRLÜK
UĞRUNDA VERDİĞİ SAVAŞIN ESERİ
“15 TEMMUZ DEMOKRASİ MARŞI”
18 Temmuz 2016’da kaleme alındıktan sonra 29 Temmuz’da bestelenip marş haline getirilen, bir de güzel kliple taçlandırılan 15 Temmuz Demokrasi Marşı, darbe girişiminin yaşandığı o gecenin bir eseri.
Yenikapı’da yapılan tarihin gördüğü o en büyük mitingde, dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim’in açılışında ve yurdun her yerinde düzenlenen bütün Demokrasi nöbetlerinde büyük bir coşku ve heyecanla çalınan, söylenen bu marşın, meydanlara inmesinde rol oynayan Fikirevim Ajansı’nın sahibi Necmi Çiçekçi, marşın söz yazarı Hanefi Söztutan’ın yakın arkadaşı olmakla birlikte, aynı zamanda o menfur gecenin de kahramanlarından biriydi.
15 Temmuz Demokrasi Marşı’nın bestecisi ve Fikirevim Reklam Ajansı Başkanı Necmi Çiçekçi şöyle konuştu:
Kendimi Tankın Üstünde Buldum
Darbe girişimini haber alır almaz havalimanına gittik… Unutamayacağım şey ise, baktım ki bir tankın üstündeyim…
15 Temmuz gecesi, ilk duyulan haberleri endişeyle takip ettik. Önce neler olup bittiğini anlamaya çalıştık. Sonra devlet büyüklerimizin çağrısı üzerine, işin ciddiyetini kavrayıp çocuklarımla birlikte hemen sokağa fırladık. Atatürk Havalimanı’na gittik.
Toplum o gün inanılmaz bir enerji yüklüydü. Hepimiz öyleydik. Yaşananlar ise olağanüstüydü, asla normal şeyler değildi. Sanki gizli bir el insanları yönlendiriyordu.
Ben ki yıllar önce ciddi bir kaza geçirmiştim. Ortopedik problemlerim var… Anlayamadığım şu ki; yürümekte dahi zorlanıyorken, nasıl oldu da bir anda o koskoca tankın üstüne çıktım, inanın hatırlamıyorum. Elimdeki bayrağımı sallarken bir genç arkadaşım tankın üzerinde fotoğrafımı çekmiş. Çok sevindim görünce. Telefonla alınmış bir kareydi ama, poz iyiydi. Klipte işte onu da kullandık…
Sonrasında tank etkisiz hale gelmişti, ben de kendime gelmiştim. O zaman fark ettim ki, aşağı inemiyordum... Yalnız başıma inemezdim de. Fakat o gece zaten herkes birbirine yardım etmek için çırpınıyordu. Yardım ettiler yere inebildim.
Dediğim gibi, o gece herkeste başka bir enerji, başka bir güç, başka bir inanç vardı. Çünkü söz konusu başka bir şeydi. Orada imanınız, bayrağınız, dininiz, çocuğunuz, ülkeniz, geleceğiniz vardı. Her şeyinize göz dikmiş olan hainlere karşı orada dik durmak mecburiyetiniz vardı.
Millet Olarak Aynı Gayede Çarpan Tek Yürektik
Demokrasi şehitlerimizden, reklamcı Erol Olçok meslektaşım ve çok eski arkadaşımdı. Oğlunu da iyi tanıyordum. Hem onlara ve hem de bütün şehitlerimize Allah rahmet eylesin. O gece hepimiz, millet olarak, çeşitli yerlerdeydik fakat aynı gaye ile çarpan bir tek yürek gibiydik. Bu konu beni çok üzüyor, duygulanıyorum…
Bu Marş O Gecenin Duygusal Tezahürüydü
Biz bu marşı, herhangi bir ekonomik beklenti içine girerek yazmadık, yapmadık. Ortaya çıkan o gecenin duygusal tezahürüydü. Bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördük. Sağ olsun, Hanefi Söztutan sözlerini yazdı, ajansımızdaki arkadaşlarım son halini alıncaya kadar, gece gündüz fedakârlıkla çalıştı. Herkesin, kendi elinden ne geliyorsa yapması gereken bir dönemdi.
Marş toplamda 9 notadan ibaret ama onun içine ihlas ve maneviyat katarsanız bambaşka bir şey oluyor.
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Pusula Sizden ‘Efor’ (Bizden) Gençlikten! - Yarışma Makalesi 39
Bulgu akdetmek için zaman, efor, birikim ve sabır en büyük ihtiyaçlardır. Buna karşılık çaba harcamayan ve taklit yapanlardan buluşları korumak yönelik patent
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...