UPS BATARYALARININ ÖMRÜNÜ UZATAN İCAT
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

 

Elektronik Teknikeri İbrahim Altunal, kesintisiz güç kaynağı bataryalarının ömürlerini uzatmak için uzun yıllar yürüttüğü çalışmaların meyvesini aldı. Batarya Koruma Cihazı’nı icat eden Altunal, kesintisiz güç kaynaklarının batarya ömrünü 5 kat uzatmayı başardı.

 

Sakarya Üniversitesi’nde Elektronik Teknikeri olarak görev yapan İbrahim Altunal, kendi imkanlarıyla Batarya Koruma Cihazı geliştirdi. Yaklaşık 8 yıllık bir çalışmanın ürünü olan cihaz,  Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan 20 yıl korumalı patent belgesi aldı. Böylece CNC tezgahlarından savunma sanayine kadar Hastanelerden GSM operatörlerinin baz istasyonuna en başta üniversiteler olmak üzere eğitim Kurumlarında  kullanılan kesintisiz güç kaynaklarının Batarya kullanım süreleri 5 katına çıkabilecek.

 

Buluşuyla ilgili bilgi veren İbrahim Altunal, Batarya Koruma Cihazı’nın, kesintisiz güç kaynaklarının (UPS) ömrünü uzattığını söyledi.

 

BATARYALARIN ÖMRÜNÜ 1 YILDAN 5 YILA UZATAN İCAT

 

Altunal, “UPS’lerin isimleri her ne kadar kesintisiz olarak anılsa da içindeki bataryanın bitmesi ile UPS artık kullanılamaz konuma gelir ve enerji kesintisi anında devreye giremezler. Bu kadar önemli olmasına karşılık günümüz de kullanılan UPS’lerin bataryaları ortalama 1 yıl dayanmakta ve maliyetleri de senede bir yenilenen bir cihaza göre çok pahalıdır. Buluşumuz Batarya Koruma Cihazı, bir yıl da biten UPS bataryalarının ömrünü 5 yıla uzatır” dedi.

 

HER ALANDA KULLANILABİLİR

 

UPS’lerin elektrik ve elektronik sistemlerin sağlıklı çalışması için hayatı önem taşıdığını anlatan Altunal, “Buna bağlı olarak UPS’ler veri güvenliğinden sanayi işletmelerine, iklimlendirme sistemlerinden ameliyathane sistemlerine kadar direkt olarak insan yaşamını ve güvenliğini etkilemektedir. Ancak hayatımızın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gerekli olan bu cihazların bataryalarının beklenti ömürlerinden çok daha önce işlevsiz kalmaları gibi önemli bir sorunu bulunmaktadır” dedi.

 

DEŞARJ ZAMANI TAYİN EDİYOR

 

İbrahim Altunal, özellikle jeneratörle sistemlerini desteklemiş, özel ve tüzel kişiliklerin bina ve benzeri tesislerinde, elektrik şebekesinin kesilmesi durumunda, jeneratörlerin 10 ila 15 saniyede otomatik olarak devreye girdiklerini kaydetti. Bu kısa süreli kesilme esnasında UPS bataryalarının yeterince deşarj olamadıklarını, 6 ay ve daha uzun bir zaman elektrik şebekesinin hiç kesilmemesi durumunda da UPS bataryalarının hiç deşarj olamayacaklarını anlatan Altunal, “Bu olumsuz durumların giderilmesi için geliştirilen Batarya Koruma Cihazı, bu dezavantajları otomatik programı sayesinde avantaja çevirir. UPS’in yük akımını ölçerek yükün büyüklüğüne göre haftada bir kere UPS in şebekeyle bağlantısını keserek yeterli deşarj zamanı tayin eder. Kullanıcıların hem maddi kayıplarını önler hem de zamandan kazandırır. Böylece her yıl değiştirmek zorunda kaldıkları bataryaları 5 yılda bir değiştirerek önemli ekonomik masraftan kurtulurlar” diye konuştu.

 

UPS İÇİNE YERLEŞTİRİLEBİLİR

 

İbrahim Altunal, Batarya Koruma Cihazı’nın UPS bataryalarının yetersiz, düzensiz deşarj edilmesini önlediğini, otomatik bir program dahilinde deşarj işlemini gerçekleştirerek kullanıcıya hissettirmeden batarya ömürlerini 5 yıl ve daha üzerine çıkaran akıllı bir koruma cihazı olduğunu söyledi. Batarya Koruma Cihazı’nın, UPS’lerin yük büyüklüklerine  göre, çeşitli akım değerlerinde imalatı yapılabilecek bir cihaz olduğunu dile getiren Altunal, “UPS üreticileri isterlerse buluşçu patent sahibiyle anlaşma yoluna giderek, Batarya Koruma Cihazı’nı modül halinde UPS’in içine yerleştirebileceklerdir” dedi.

 

TASARRUF SAĞLIYOR

 

Altunal, Batarya Koruma Cihazı’nın elektrik şebekesiyle güç kaynağı arasında yer aldığını, harici olarak da kullanıldığında kolaylıkla sisteme adapte olabilecek şekilde imalatının yapılabileceğini kaydetti. Sanayi kuruluşlarında ve hastane, eğitim kurumu, radyo ve televizyonların verici istasyonları gibi sektörlerde cihazın hem zamandan hem de ekonomik yönden yüksek fayda sağlayacağını vurgulayan Altunal, “Batarya Koruma Cihazı 8 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Türk Patent ve Marka Kurumundan gerekli araştırmalar sonunda 21 Mart 2016 tarihinde tescillenerek 20 yıl korumalı patent belgesi verilmiştir” bilgisini verdi.

 

 

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Buluşların Topluma Ne Faydası Var? - Yarışma Makalesi 53
İnsanoğlu milyonlarca yıldır beyin fırtınası yapıyor, araştırmalar yapıyor, parçaları birleştiriyor, edindiği bilgiler sayesinde buluşlar yapıyor, fikirler ve eserler üreterek toplumsal kalkınmaya fayda sağlıyor. Peki,  bu ‘buluşlar’ın kişilere, topluma ve devlete ne faydası var?
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...