OMEGA AKADEMİ’DEN İLK YARDIM SEFERBERLİĞİ
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

İş güvenliği alanında sektörün önde gelen firmalarından biri olan O Mega İş Güvenliği Danışmanlık, yan kuruluşu Omega Akademi Mühendislik ve Danışmanlık firması ile sektör için bir ilk yardım seferberliği başlattı.

Şirketlerin yasalar gereği bünyelerinde bir ilk yardım ekibi bulundurma zorunluluğunun bulunduğu günümüzde Omega Akademi’nin uzman ekibi bu alandaki profesyonel birikimini şirket çalışanlarına aktararak hayati bir altyapı oluşturuyor.

 

Firma ilkyardım eğitimlerinin yanı sıra Kaynes Kariyer ile yapmış olduğu iş ortaklığı neticesinde İstanbul ili Avrupa – Anadolu yakası  MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi kayıt toplama ofisi olarak çalışmakta. Ayrıca Omega Akademi iş güvenliği malzemeleri satışı ve mobil sağlık hizmetleri ile iş güvenliği konusunda uzman bir tedarikçi firma.

 

Şirketlerin iş sağlığı konusunda daha bilinçli hareket etmeleri gerektiğine dikkat çeken   O Mega İş Güvenliği Genel Müdürü Özlem Kutbay ve İlk Yardım Eğitimi Koordinatörü Yüksel Kangiray ile KYSD’nin Trend ve İnovasyon Etkinliği’ndeki stantlarında bir sohbet gerçekleştirdik…

 

İşte o röportaj…

 

Omega Akademi’nin sunduğu ilk yardım eğitimleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

6331 sayısı İş güvenliği Yasası -  İlkyardım yönetmeliği – İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik gereği iş yerlerinin risk oranına göre bünyelerinde bir ilk yardım ekibi bulundurmaları gerekiyor. İlk yardım, sadece iş yerlerinde değil,  her insanın hayatı için önem oluşturuyor. Günümüzde yanlış ölümlerin yüzde 99’u hatalı uygulamalardan kaynaklanıyor. Teknolojinin bilginin hızla geliştiği bugün için bile ilk yardım konusunda dedelerimizden kalma yöntemlerin hala kullanıldığı görmek gerçekten çok şaşırtıcı. Diyelim ki, vücudumuzun bir noktasında kanama var ve bu duruma yönelik sadece ‘Git yıka, geçer’ şeklinde bir akıl veriliyor. Ama bu kanamanın sebebini araştırmak akıllara bile gelmiyor. Gelişmiş ülke insanlarının çoğu ilk yardım alanında eğitim almış durumda. Biz de ise sadece sertifika almış olmak için yapılmış birçok başvuru var.

 

Koru-Bildir-Kurtar Yöntemi Hayati Çözüm İçin Şart

 

Omega Akademi olarak insan sağlığının ne kadar önemli olduğunun sorumluluğuyla işimizi yerine getiriyoruz. Biz ilk yardım eğitimini bir paket sunumuyla yapıyoruz. Bu paketimizde nefes kontrolü içeren Temel Yaşam Desteği, kanama, yaralanma, kırık ve çıkıklar ile ilgili bilgiler yer alıyor. İlk yardım eğitimi; yanlış müdahaleyi önleyen "Koru", 112’yi aramayı gerektiren "Bildir" ve "Kurtar" şeklinde üç ana uygulamadan oluşuyor. Yasa gereği, az tehlikeli sınıflardan çok tehlikeli sınıflara kadar, her iş yerinin ilk yardım eğitimi alması mecbur. İş yerindeki elemanların yüzde 10’unun ilk yardım eğitimi konusunda bilgi alması şart. Biz sadece eğitim vermek için değil, yanlış uygulamalar nedeniyle mevcut yetersiz bakış açısını değiştirmek amacıyla seferberlik başlatıyoruz. Eğitimler, aynı anda yedi kişiye veriliyor. Örneğin, her yüksekten düşme vakası, bir beyin travması olarak değerlendirilmeli ve buna göre Koru-Bildir-Kurtar uygulanmalı. Kalıcı ilkyardımın amacı, doğru ve erken bir zamanlamayla mağdur kişinin yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirip, kötüleşmeyi önleyerek iyileşmeyi sağlamak.

 

İlk Yardım Eğitiminin Tekstil Sektörü İçin Önemi Nedir?

 

1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan İş Güvenliği Yasası’nın, uygulanma tarihi ikinci kez ertelenerek 2020’ye alındı. Ancak burada ironik bir durum var. İş güvenliği sektörünün gelişimine baktığımızda tekstil sektörünün bu konuda büyük rol oynadığını görüyoruz. İşçilerin hak arayışı ilk bu sektörden çıkmıştır. Dokuma kumaş işçilerinin ayaklanması, tekstilde çocuk ve kadın işçi çalıştırmak, uzun süreli istihdam ve hak edilen ücretlerin ödenmemesi gibi konular, iş güvenliği sektörün ortaya çıkmasına neden olmuştur.  Birkaç alt dalı dışında, genel olarak Tekstil Sektörü az tehlikeli sınıfta yer aldığı için, iş güvenliği açısından sektöre gereken önem verilmiyor. Tehlike sınıfları NACE kodlarına göre belirleniyor. Fermuar, metal aksesuar ve nakış üretimi tehlikeli sınıfta yer alıyor. Elyaf ve lastik kullanılan alanlar tehlikeli sınıfa giriyor. Kısacası, tekstil sektörünün bütünü aynı sınıftan oluşmuyor. Eleman sayısı 50’yi geçtiği zaman mutlaka İş Güvenliği Kurulu’nun faaliyete geçmesi gerekiyor. Fason imalat yapan ihracatçı firmaların bazıları formalite gereği bu prosedürü uyguluyorlar. Tekstil sektöründe iş yaptığımız zaman “Kaza oluyor mu?” sorumuza: en basitinden “İğne batıyor” cevabını alıyoruz ki, bu iğneler paslı olabilir. İğneye bulaşıcı hastalığı olan biri dokunmuş olabilir. O nedenle en basit bir iğne batması bile hayati tehlike taşıyabilir. Omega Akademi olarak firmanın isteğine göre yerinde ilk yardım Eğitim veriyoruz, istendiği takdirde ilk yardım malzemeleri de tedarik ediyoruz. Kaynes Kariyer ile birlikte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, yazılım ve teknik eğitimler ile ilgili sertifika programları da düzenliyoruz.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent ve Faydalı Model - Yarışma Makalesi 42
Sanayi ve tarımdaki herhangi bir sorunun çözümlenmesi buluş olarak adlandırılır. Patent de buluş sahibine -belirli bir süre için tanınan- buluşa konu olan ürünü kullanma, üretme ve satma hakkıdır.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...