Ford, Kripto Para Tabanlı Araçlar Arası İletişim Platformu İçin Patent Aldı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

ABD’li sürücüler yakında Ford Motor tarafından üretilen otomobillerinde araçtan araca kripto para transferi gerçekleştirebilecekler.

Bu sistem Ford tarafından, gidecekleri yere daha hızlı varabilmek için önüne geçmek istedikleri araca ödeme yapmak isteye sürücüler için geliştirildi.

 

Ford Motor’un yan kuruluşlarından birinin ABD Patent ve Tescil Ofisine Cooperatively Managed Merge and Pass (CMMP) (ortaklaşa yönetilen birleşme ve geçiş)ismi ile 2016 yılında yaptığı başvuru onaylandı.

 

CMMP, kendi ekosistemi içerisinde ve yolda giderken araçlar arası iletişim kuran bir kripto para platformu. Sistem araçların kendi aralarında iletişim kurarak ve veri paylaşımı ile trafiğe ait belirli şablonlar çıkartabilmesine olanak tanıyor. Sistem ayrıca sürücü ile ilgili veri toplayıp depoluyor, Facebook’un kullanıcı verileri ile ilgili skandalından sonra pek de hoş karşılanacak bir özellik gibi durmuyor.

 

CMMP sistemine dâhil olan araçlar ikiye ayrılıyorlar; tüccarlar ve tüketiciler. Tüccar araçlar trafikte daha yavaş olan şeritlerde ilerleyerek, istedikleri yere daha hızlı varmak isteyen tüketici araçlara kendilerini geçebilmeleri için yer ve zaman kazandırıyor. Tabii CMMP kripto parası karşılığından. Ücretler ise tüketici aracın trafikte ne kadarlık bir avantaj sağlamak istediğine göre değişiyor. Patent başvurusunda sistemde CMMP kripto parası dışında bitcoin ya da diğer kripto paraların kullanılıp kullanılamayacağına dair bir açıklama yapılmıyor.

 

Proje heyecanlı bir girişimin ICO’su gibi görünse de, 2022 yılına kadar elektrikli araçlara 22 milyar dolar yatırım yapmayı hedefleyen Ford onlardan biri değil. Mobil sistemlerle de ilgilenen Ford 1 milyar dolarlık bir fonu da yapay zekâ çalışmaları için ayırmıştı.

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent: Gör, Çöz, Tescille! - Yarışma Makalesi 9
Biz mütevazi böbürlenmeyi sevmeyen bir milletin devamıyız. Yaptığı işe imzasını “fakir” diye atan “kim yaptı bunu?” sorusuna “biz yaptık” yada “yaptırdılar” diye
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...